samsungun-hem-katlanabilir-hem-sarilabilir-telefonunun-patenti-ortaya-cikti-dTfyGv4i.jpg

Samsung’un Hem Katlanabilir Hem Sarılabilir Telefonunun Patenti Ortaya Çıktı

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, katlanabilir akıllı telefonları “gelecek” olarak görüyor. 2018 yılından bu yana her fırsatta katlanabilir akıllı telefonların geleceğin akıllı telefon form faktörü olacağını lisana getiren Samsung, Galaxy Z serisinin şu ana kadar ana akım telefon modelleri haline getirmese de hatırı sayılır bir popülerliğe ulaşmayı başarmış durumda.

Görünen o ki Samsung, katlanabilir akıllı telefonları sırf dayanıklılık ve özellik açısından değil form faktörü açısından da geliştirmeyi planlıyor. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’nden (USPTO) yeni bir patent alan teknoloji devi, geçtiğimiz yıl MWC’de sergilediği “sarılabilir” ekran teknolojisini mevcut katlanabilir ekranlı telefonlarına getirmeyi planlıyor olabilir.

Samsung, katlanabilir telefonlara sarılabilir ekran ekleyebilir

Yukarıda görmüş olduğunuz patent görseli, Samsung’un katlanabilir akıllı telefonlarla ilgili yeni planlarını gösteriyor. Bildiğiniz üzere Galaxy Z Fold serisi, katlıyken “neredeyse” olağan bir akıllı telefon tecrübesi sunuyor, açıldığındaysa pek çok işi birebir anda yapabildiğiniz bir tablete dönüşüyor. Yeni patent, bu tablet ekranının bir köşesinin sarılabilir ekran sayesinde uzatılmasını ve daha da büyümesini sağlıyor.

Samsung, patentini gerçek bir telefona uygularsa şöyle bir konseptle karşılaşabiliriz

Sarılabilir ekran, Galaxy Z Fold’un kimi değerli özelliklerini de devre dışı bırakıyor. En azından patent görseline nazaran Samsung, sarılabilir ekranı gövdeye sığdırabilmek için kapak ekranından feragat etmiş üzere görünüyor. Çünkü aygıt katlı durumdayken rastgele bir kullanılabilir ekran gözükmüyor. Âlâ haber şu ki sarılabilir ekran, aygıt katlı haldeyken de açılabiliyor. 

Kapak ekranına karşılık sarılabilir ekran

Galaxy Z Fold’u “normal bir akıllı telefon gibi” tek elle kullanabilmenin tek yolu, kapak ekranı. Daha büyük bir tablet ekranı için kapak ekranından vazgeçmek, Galaxy Z Fold’un katlanabilir ekranlı bir telefondan fazla katlanabilir bir “tablet” olmasını sağlar. Kaç Galaxy Z Fold kullanıcısı sarılabilir ekran bulunması karşılığı kapak ekranından vazgeçer? Onun karşılığını da sizlere bırakıyoruz…

Comments are closed.