samsungdan-yuvarlanabilir-ve-katlanabilir-telefon-hamlesi-R24PXQXY.jpg

Samsung’dan yuvarlanabilir ve katlanabilir telefon hamlesi!

Samsung, hem katlanabilir hem de yuvarlanabilir ekranları birleştiren bir patent ile büyük dikkat çekti. Son yıllarda ekran teknolojilerinde değerli adımlar atan Koreli şirket, esnek ekran panellerinde de yeni bir devir başlatmak istiyor olabilir.

Samsung, yuvarlanabilir ve katlanabilir ekran mı geliştiriyor?

Sosyal medyada ortaya çıkan patent çizimleri, ikiye katlanabilir ve birebir vakitte yuvarlanabilir bir ekran sistemi gözler önüne serdi. Samsung’un tablet ekranı olarak tasarladığı bu “görüntüleme cihazı” konsepti, esnekliğe vurgu yapıyor.

Samsung’un katlanabilir ve yuvarlanabilir yaklaşımı, esnek aygıtlar için yeni fırsatlar sunuyor. Katlama fonksiyonu sayesinde tabletin taşınabilirlik avantajları korunuyor. Yuvarlanabilir olması ise aygıtı büsbütün açmadan bildirimleri görmeyi ve etkileşime girmeyi mümkün hale getiriyor.

Yuvarlanabilir ekran konsepti daha evvel birçok marka tarafından test edildi. Hatta Tecno, geçtiğimiz periyotta konsept aygıtı olarak yuvarlanabilir Phantom Ultimate’i tanıttı. Akıllı telefon, bir düğmeye basarak saniyeler içerisinde ekranını uzatıyor. Uzama sonrasında ekran 6,55 inçten 7,11 inçe genişliyordu.

Fakat buna misal bir hibrit dizaynın daha evvel görülmediğini belirtelim. Ayrıyeten şimdilik yalnızca bir patent başvurusu olduğunu ve resmi bir eseri yansıtmadığını da belirtmek gerekiyor. Lakin gerçekleşmesi halinde katlanabilir-yuvarlanabilir tablet, taşınabilir büyük ekranlı aygıtlardan oluşan yeni bir kategorinin habercisi olabilir.

Samsung’un en yeni katlanabilir telefonları Galaxy Z Fold 6 ve Z Flip 6’yı bu yaz tanıtması bekleniyor. Lakin bu aygıtların standart katlanabilir menteşeleri müdafaası bekleniyor.

Comments are closed.