samsungdan-applea-inat-2nm-icin-tarih-verildi-13ZJl5qP.jpg

Samsung’dan Apple’a inat! 2nm için tarih verildi

Samsung, çip teknolojilerinde geri planda kalmamak için yeni planlar yapmış üzere görünüyor. Ortaya çıkan son raporlar, şirketin 3nm süreci yerine direkt 2nm’ye odaklandığını gösterdi. 2nm sürecine sahip birinci Samsung çiplerin 2025’te çıkabileceği tez edildi.

Samsung, 2nm teknolojisini 2025’te çıkarabilir

Güney Kore’den gelen bilgilere nazaran Samsung Foundry, stratejik bir adıma imza attı. Şirket 3nm sürecini atlayarak direkt 2nm sürecine geçiş yaptığı söz edildi. Böylelikle daha yüksek güç dağıtımı ve daha uygun performans amaçlıyor.

Samsung’un bir müddettir 3nm ve 1.7nm süreci üzerinde çalıştığı biliniyordu. Lakin bu çalışmaları askıya aldığı ve 2025’e kadar 2nm (SF2) teknolojisini sunmak istediği belirtildi. Şirketin mevcut yol haritasında rastgele bir 3nm süreci olmadığını hatırlatmak gerekiyor.

Samsung’un, test çiplerinde yüzde 19’a varan küçülme ve kablo uzunluğunda yüzde 9,2 azalma yaşadığı belirtildi. Bu tanıtım çipleri ayrıyeten Samsung’un 2nm süreci için Arm ile ortak geliştirmesinin bir modülü olmamasıyla merak uyandırdı.

Samsung; 3nm teknolojisine yönelik planlarını erteleyerek Intel ve TSMC üzere rakiplerini yakalamak istiyor. Apple ve TSMC’nin iPhone 17 ile 2nm’ye geçebileceği belirtildi. Bu da iPhone serisinin çok daha performanslı ve uzun ömürlü olmasını sağlayabilir.

Samsung, 2nm üretimle birlikte akıllı telefon ve data merkezi çipleri üzere yüksek performanslı uygulamalarda öne çıkmak istiyor. Analistler, Samsung’un 2025’e kadar 2nm üretimini tamamlaması ve önümüzdeki yıl dağıtıma çıkarmasını bekliyor.

Comments are closed.