samsung-galaxy-s25-ile-snapdragon-islemcileri-busbutun-terk-mi-edecek-l66tzg9E.jpg

Samsung, Galaxy S25 ile Snapdragon işlemcileri büsbütün terk mi edecek?

Bu yılın başlarında Samsung, Galaxy S24 serisini piyasaya sürdü. Ve bu seri, bölgeye nazaran Exynos yahut Snapdragon yongaları ile sunuldu. Pekala ya Galaxy S25 serisinde işlemci seçimi ne olacak? Yakın vakitte ortaya çıkan bir söylenti, şirketin Galaxy S25 serisinde Snapdragon çiplerden vazgeçerek sadece Exynos çipleri kullanabileceğini sav ediyor.

Exynos 2400, evvelki Exynos yongalarına nazaran büyük bir ilerleme kaydetmiş olsa da hala en yeni Snapdragon muadili kadar âlâ değil. Hasebiyle Samsung’un Exynos çiplerini Snapdragon işlemcilerle tıpkı düzeye getirmek için biraz daha uygunlaştırma yapılması gerekiyor.

Gelecek yıl Samsung’un maksatları daha da yüksek olabilir, en azından şirketin Galaxy S25 serisinde sadece Exynos çipleri kullanmayı planladığını argüman eden bir söylentiye inanırsak… Bu söylenti Samsung’un 2025 yılında sadece Galaxy Z serisinde Snapdragon çipleri kullanacağını, o yıl piyasaya sürülecek Galaxy A serisi telefonların ise Exynos ve MediaTek çiplerden oluşacağını da tez ediyor.

Koreli teknoloji devi Exynos yongalarını daha güzel hale getirmek istiyor ve 2025 yılında Galaxy S25 telefonları için yeni bir Exynos 2500 yongası üzerinde çalışıyor. Exynos 2500’ün şu dört nedenden dolayı uygun olması bekleniyor:

  • Birden fazla rapor, Samsung’un yeni jenerasyon Exynos çipini optimize etmek için farklı bir grup oluşturduğunu argüman ediyor.
  • Bu sefer şirketin Exynos çipini Galaxy telefonlar için özel olarak üretmesi bekleniyor.
  • Çipin Samsung Foundry’nin ikinci kuşak 3nm üretim sürecini kullanacağı bildiriliyor.
  • Arm’nin Cortex-X5 CPU çekirdeğinin Apple’ın A/M serisi çiplerindeki CPU’lardan daha süratli olacağı bildiriliyor.

Tüm bu değişiklikler Exynos çiplerine önemli iyileştirmeler getirmek için kâfi. Bununla birlikte, Galaxy S25’in sadece Exynos çiplerini kullanabileceğine inanmak hala sıkıntı. Elbette bu yalnızca bir söylenti, şu ana kadar Samsung’dan rastgele bir doğrulama gelmedi. Lakin bu doğruysa, Samsung’un bir sonraki Exynos çiplerini Galaxy S25 telefonları için çok daha düzgün hale getireceği manasına geliyor.

Comments are closed.