samsung-galaxy-s24-kullanicilari-telefonda-gizli-bir-mikrofon-kesfetti-RrZQ7VZm.jpg

Samsung Galaxy S24 kullanıcıları, telefonda “gizli” bir mikrofon keşfetti

Çoğu Samsung telefonlarda görülmesi sıkıntı delikler bulunur. Bunlar ortasında en âlâ gizlenenlerden biri ise Samsung Galaxy Note 10 Plus’tan bu yana her Samsung Galaxy telefonda bulunan kameraya özel mikrofon.

@sondesix ismindeki X kullanıcısı, yakın vakitte paylaştığı bir gönderisinde, Samsung Galaxy S24 Ultra’nın ultra geniş sensörünün sağ tarafına gizlenmiş küçük bir çentik keşfettiğini söyledi. Bu aslında ekstra bir mikrofon. Ana işleviyse kamera zum görüntüsü kaydederken sesi almak ve odaklama sağlamak.

Hem Samsung Galaxy S24 hem de Galaxy S24 Plus birebir pozisyonda birebir bilinmeyen mikrofona sahip. Evvelki Galaxy aygıtlarında bu mikrofon ultra geniş sensörün alt kısmında yer alıyordu, bu da tahminen de birçok Galaxy kullanıcısının neden şimdiye kadar varlığından haberdar olmadığını açıklıyor.

İlginç bir biçimde Samsung, bu mikrofonun varlığını hiçbir resmi Galaxy dokümanında açıklamıyor. Gerçekte, bu mikrofon klasik bir mikrofondan çok bir sensör üzere davranıyor, bu nedenle tahminen de fonksiyonelliği Samsung’un resmi Galaxy teknik özellik sayfalarına dahil edilmesini gerektirecek kadar kıymetli değil.

@sondesix’in gönderisine cevap olarak birtakım X kullanıcıları, Galaxy S24 telefonlarında lenslerin etrafına tıpkı hizada oturan bir kılıf kullanmanın bu küçük mikrofonun fonksiyonelliğini etkileyip etkilemediğini sordu, fakat görünen o ki cevap ‘hayır’. Bir kullanıcı, “Ses kalitesini hiçbir biçimde etkilemiyor. 2 kere denetim ettim.” diyor.

Bu ortada, bu küçük, kameraya özel mikrofonlar yalnızca Samsung aygıtlarına has değil. iPhone’larda bu yakınlaştırma mikrofonları art kameraları çevreleyen cam korumada küçük, silindirik noktalar olarak yer alıyor. Yalnızca, Samsung aygıtlarda fark edilmeleri çok lakin çok daha sıkıntı.

Comments are closed.