samsung-dunyanin-en-suratli-bellegini-duyurdu-telefon-ve-bilgisayarlara-107-gbps-surat-getirecek-s7OH2WP4.jpg

Samsung, Dünyanın En Süratli Belleğini Duyurdu: Telefon ve Bilgisayarlara 10,7 Gbps Sürat Getirecek!

Samsung, ekseriyetle telefon üzere tüketici elektroniği sınıfında çıkardığı eserlerle bilinse de çip üretimi konusunda da çok öne çıkan bir şirket. O denli ki teknoloji devi, dünyanın en büyük bellek çipi üreticisi pozisyonunda bulunuyor. Bugün gelen bir duyuru da şirketin orijinal bir bellek çipiyle karşımıza çıktığını ortaya koyuyor.

Güney Koreli firma, şimdiye kadarki en süratli LPDDR5X DRAM çipini tanıttı. Evvelki jenerasyonlara kıyasla önemli iyileştirmeler sunan çipin, yapay zekâ için tasarlandığı belirtildi.

10.7 Gbps’e kadar data aktarma suratı sunabiliyor

Samsung’un açıklamalarına nazaran yeni çip, 10.7 Gbps’e kadar bilgi aktarma suratı sunmasıyla dünyada bir unsur imza atıyor. Bu sürat, 2021’de çıkış yapan 6.5 Gbps’lik LPPDR5X ve 2022’de tanıtılan 8.5 Gbps’lik LPPR5X DRAM çipten çok daha ileride olduğunu gösteriyor.

Yeni çip, bellek tarafında çok gelişmiş diyebileceğimiz 12nm sürecinden geçerek üretildi. Ayrıyeten Samsung’a nazaran LPDDR bellek tarafında şimdiye kadar çıkmış en kompakt çip olmayı da başardı. Bu da da daha küçük aygıtlarda yerini alabileceği manasına geliyor. Performans ve güç tarafında %25, kapasite tarafında ise %30 güzelleştirmeyle geldiğini belirtelim.

Yapay zekâ için tasarlandığını belirtmiştik. Yapay zekânın önemli oranda gelişmesiyle telefon ve bilgisayar üzere aygıtların yüksek süratli ve verimli belleklere muhtaçlığı var. Şirkete nazaran yeni bellek bunu sağlamayı amaçlıyor. Çipin tek paket kapasitesi 32 GB’a çıkarılmış. Böylelikle yapay zekâ için piyasadaki en yeterli alternatiflerden biri pozisyonunda olacak.

Çipi, 2024 sonunda amiral gemisi işlemcilerle birlikte telefonlarda göreceğiz

Yeni bellek, son kullanıcıya birçok farklı aygıt üzerinden ulaşacak. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve tabletlerde kullanıldığını göreceğiz. Teknoloji devine nazaran 2024 sonuna doğru aygıtlarda yerini almaya başlayacak. Bu yıl çıkacak Snapdragon 8 Gen 4 yahut MediaTek Dimensity 9400 üzere yeni kuşak işlemcilerle birlikte kullanılacağını varsayım edebiliriz.

Comments are closed.