reklam-engelleyiciler-bilgisayarlarimizda-tesirli-oldugu-kadar-telefonlarimizda-neden-tesirli-degil-ymDLqrVv.jpg

Reklam Engelleyiciler, Bilgisayarlarımızda Tesirli Olduğu Kadar Telefonlarımızda Neden Tesirli Değil?

Herhangi bir bilgisayara yüklediğimiz reklam engelleme uzantılarının konseyimi ve çalışma hali çoklukla problemsizdir. Hangi tarayıcıyı kullanırsanız kullanın, birkaç tıklama yaparak hemen faal hâle getirebilirsiniz. Kimileri kasma üzere sorunlara yol açsa da düzgün bir reklam engelleyici bulmak çok güç değil.

Sözün özü, bilgisayarlarımıza reklam engelleyici uzantısı yüklemek oldukça zahmetsiz, kolay ve tesirli bir süreç. Pekala telefonlar için tıpkı şey neden değil? Bilgisayarlardaki kadar problemsiz bir formda neden kullanamıyoruz?

Reklamlar, trafikten para kazanmak ve kullanıcıların taleplerini takip etmek için en değerli araç denebilir.

Reklamların ana gayesi, maksat kitleye uygun reklam içerikleri sunmak ve buradan gelir elde etmek. Lakin bu reklamlar bazen hudut bozucu olabiliyor ve kullanıcılar, reklam engelleyicilere yönleniyor. Hatta 530 milyondan fazla telefon kullanıcısı, taşınabilir aygıtlarında reklam engelleyici kullanıyor.

Telefonlar için reklam engelleyicileri kullanmak bilgisayarlara kıyasla biraz daha güç.

Bilgisayarların bilakis iOS ve Android üzere taşınabilir işletim sistemleri, uygulamalarla işletim sistemi arasındaki etkileşimi kısıtlıyor. Güvenliği artırmak için yapılan bu süreç, reklam engelleyici uzantıların taşınabilir cihazlarımızda kurulumunu ve kullanımını zorlaştırıyor. Hatta kimileri, reklam engelleyicileri sisteminden büsbütün hariç tutuyor.

Örneğin Chrome’un taşınabilir tarayıcısı, reklam engelleme uzantılarına hiçbir biçimde müsaade vermiyor. YouTube reklam teknolojisinde yapılan değişiklikler artık YouTube reklamlarını taşınabilir aygıtlarda da engellemenin önüne geçiyor. Sıkı güvenlik tedbirleri, reklam engelleyici uzantılarının telefonlarımızda kullanılmasını zorlaştırıyor yani.

Mobil uygulamaların başka ayrı kısımlar olarak kıymetlendirilmesi ve işletim sistemiyle hudutlu etkileşim, reklam engelleyicilerin bilgisayarlara kıyasla daha karmaşık olmasına sebep oluyor.

Ayrıca reklam engelleyiciler çoklukla uygulama tabanlı.

Tüm bu karmaşıklığın yanında, YouTube üzere uygulama tabanlı platformlar, her uygulama için başka bir reklam engelleme sistemi bulunmasını zarurî kılıyor. Bu yüzden bilgisayarlarda olduğu üzere tek ve kapsamlı bir reklam engelleme uzantısının fonksiyonunu yerine getiremiyor.

Ancak yerleşik reklam engelleyici sunan taşınabilir tarayıcılar da var:

  • Opera
  • Yandex Browser
  • Firefox
  • Samsung Internet
Kaynaklar: AdBlock, Header Bidding, Explain Please

İlginizi çekebilecek başka içeriklerimiz:

Comments are closed.