ps5-pro-alistigimiz-ufak-yukseltmeler-yerine-neredeyse-yeni-bir-jenerasyona-gecis-uzere-olacak-RGaNDsVh.jpg

PS5 Pro, alıştığımız ufak yükseltmeler yerine neredeyse yeni bir jenerasyona geçiş üzere olacak

Piyasa uzmanlar,ı yaklaşan PlayStation 5 Pro’nun konsol gücünde “muazzam” bir sıçrama sunacağını argüman ediyor. Güncellenen konsolun bu yılın sonlarında piyasaya sürülmesi planlanıyor lakin sahip olacağı sav edilen donanım özellikleri şimdiden internet üzerinde paylaşılıyor.

Grand Theft Auto 6’nın 2025 yılında sunulacağının kelamının verilmesiyle bir arada, Sony’nin de yeni konsolunu, önümüzdeki birkaç yılın en büyük oyunlarından biri için tam vaktinde çıkarması sürpriz değil. Insider Gaming, PS5 Pro’nun dikkat çeken birtakım özelliklerini açıkladı ve bunların en kıymetlisi, yenilenen GPU sayesinde “PS5’ten yüzde 45 daha süratli manzara oluşturma” yeteneği olabilir. Ayrıyeten sızıntıda 8K çözünürlüklerden ve yapay zekadan da bahsediliyor.

PS5 Pro’ya hızlandırılmış işlemci

CPU’ya baktığımızda ise yepyeni PS5 ile birebir olduğunu, lakin büsbütün yeni bir “yüksek frekans” modu, GPU performansını yüzde bir düşürecek olsa da CPU’ya yüzde 10 daha fazla güç sağlayacak.

PS5 Pro’nun bir terabayt sabit diske sahip olduğunun söylenmesiyle bir arada, yepyeni PS5’in 825 gigabayt olan sabit disk depolama alanı da artıyor.

Modern oyunlarda yüksek kaliteli görseller sunmak hedefiyle kullanılan ışın izleme alanında da temel PS5 modeline nazaran iki ila dört kat daha büyük bir artış elde edileceği söyleniyor. GPU’nun genel gücünün, yepyeni 2020 makinesinin üç katının üzerine çıkarak 33,5 teraflopa ulaştığı ve 8K çözünürlük sunduğu söyleniyor.

Özel makine tahsili mimarisi

Öne çıkan özelliklerden biri olarak da “özel makine tahsili mimarisinden” bahsediliyor.

TechRadar’dan Rob Dwiar’ın bildirdiğine nazaran “Bu çok büyük bir sıçrama ve son jenerasyon PS4 Pro’da gördüğümüz üzere artışlardan çok kuşaktan kuşağa görebileceğimiz bir şeyi temsil ediyor.”

Bu sızıntı, Sony’nin mevcut PS5 konsolunun “yaşam döngüsünün ikinci aşamasına” girdiğini açıklamasından yalnızca birkaç hafta sonra geldi. Kıdemli lider yardımcısı Naomi Matsuoka, şirketin, piyasaya sürülmesinden bu yana konsol savaşını domine ederek 50 milyonun üzerinde satış gerçekleştiren PS5’in satış suratının önümüzdeki aydan itibaren düşmeye başlamasını beklediğini söyledi: “İleriye baktığımızda, PS5 hayat döngüsünün ikinci evresine girecek. Böylelikle karlılık ve satışlar ortasındaki istikrara daha fazla kıymet vereceğiz. Bu nedenle PS5 donanımının yıllık satış suratının gelecek mali yıldan itibaren düşmeye başlamasını bekliyoruz.”

Sony, geçtiğimiz Ekim ayında konsolun daha küçük ve daha hafif bir modelinin yanı sıra çıkarılabilir bir disk şoförü ve depolama için bir terabaytlık ek belleğe sahip yeni, zayıflatılmış ve sadeleştirilmiş versiyonunu tanıtmıştı. Uzmanlar, son yıllardaki konsol sürüm modellerinin sürdürülmesi durumunda PS6’nın Kasım 2027’de çıkacağını düşünüyor.

Comments are closed.