otomobil-surmeyi-ogrenen-evcil-sicanlar-toplumsal-medyada-viral-oldu-birden-fazla-beserden-guzeller-video-Yprfrtnk.jpg

Otomobil Sürmeyi Öğrenen Evcil Sıçanlar Toplumsal Medyada Viral Oldu: Birden fazla Beşerden Güzeller [Video]

Çoğu insanı ürkütseler de evcil sıçanlar en zeki hayvanlar ortasında yer alıyor. Kendi isimlerine reaksiyon vermeden labirentleri çözmeye kadar birçok farklı numarayı öğrenebiliyorlar. Instagram’da viral olan yeni bir görüntü ise araba bile sürebildiklerini gösteriyor.

Dört gün evvel paylaşılan görüntü, “emperorofmischief” isimli kullanıcıya ilişkin. Bu kişi, Kuzko ve Kronk isimli iki evcil sıçanın görüntülerini bu hesapta takipçileriyle paylaşıyor. Manzaralar, iki minik hayvanın nitekim de otomobil sürmeyi öğrendiğini ortaya koyuyor.

Kuzko ve Kronk, kısa müddette minik araçları kullanmayı böyle öğrenmiş:

()

*Videoyu görüntüleyemiyorsanız buradaki bağlantıya tıklayın.

Şimdiye kadar 4,6 milyon kişi tarafından görüntülenen görüntüye baktığımızda hakikaten sürebildiklerini görüyoruz. Babasının sıçanlar için iki adet minik taksi inşa ettiğini belirten kullanıcı, Kuzko ve Kronk’un kısa müddette alışıp nasıl kullanıldığını öğrenebildiğini aktarıyor.

Bu minik otomobillerin denetimleri çok kolay. Üç pedal var. Araç; sağdakiyle sağa, ortadakiyle ileriye, soldakiyle ise sola gidiyor. Aile, sıçanlara en başta butonlarla rastgele bir etkileşime girdiklerinde ödül vermiş. Kuzko ve Kronk, devamında da pedalların neler yapabildiğini anlamaya başlamışlar. Ödül mamasını buna nazaran ayarladıktan sonra da otomobillerle hareketler yapabilmeyi başarmışlar.

()

*Videoyu görüntüleyemiyorsanız buradaki bağlantıya tıklayın.

Paylaşımın sahibi, sırf birkaç ay ve günde 5-10 dakikalık dersin ardından şu anki düzeye ulaştıklarını söylüyor. İmgelerden şaşırtan derecede başarılı olduklarını görebiliyoruz. Yorumlarda da kullanıcılar şaşkınlıklarını lisana getirmişler. Hatta bir kullanıcı “Sakın onlara alkol vermeyin.” diyerek espirili bir yaklaşım bile yapmış.

Aslında sıçanları birinci defa bu türlü görmüyoruz. Daha evvel yapılan bir bilimsel araştırmada bilim insanları sıçanlara otomobil kullanmayı öğretmeyi başarmıştı. ABD’deki Richmond Üniversitesinde 2019’da gerçekleştirilen çalışma, bu biçim aktivitelerin sıçanların gerilim düzeyini düşürdüğünü ortaya koymuştu.

Comments are closed.