olumsuz-olmak-isteyen-kiss-kumesi-tum-haklarini-300-milyon-dolara-satti-agJVMXiY.jpg

“Ölümsüz” Olmak İsteyen Kiss Kümesi, Tüm Haklarını 300 Milyon Dolara Sattı

Özellikle 1970’lerin sonu 80’lerin başında büyük popülerliğe sahip olan ABD’li rock kümesi KISS, çok uzun vakittir sahnelerde yer alıyor. I Was Made For Lovin’ You, Hard Luck Woman, Black Diamond, Detroit Rock City, Rock And Roll All Nite üzere yapıtlarla ve farklı biçimleriyle dikkat çeken küme, Rock’n Roll ikonları ortasında yer almıştı. 

Rock kümesi artık haklarını İsveçli cümbüş firması Pophouse’a sattı. 300 milyon dolarlık muahedeye kümenin müzikleri, imaj hakları, imaj hakları ve logosu dahil edildi. ABBA kümesinin da üyesi olan Björn Ulvaeus tarafından kurulan Pophouse, daha evvel ABBA Voyage ile Londra’da İsveçli kümenin holografik bir gösterisini sahneye koymuştu. 

Pophouse, KISS’i  sahnelere dijital olarak döndürmeyi amaçlıyor

Pophouse, KISS kümesi sahnelerden indikten sonra da uzun yıllar boyunca kümesi sahnelere taşımaya devam etmeyi amaçlıyor. Firmadan yapılan açıklamada, bu mutabakat ile birlikte “yeni kitlelere ulaşmak ve gelir akışları oluşturmak” amaçlandığı söz edildi. Bu mutabakat bir yandan da birtakım girişimcilerin müzik yapıtlarının sahipliği konusunda daha faal olduğunu gösteriyor. 

KISS kümesinin kurucularından olan basçı Gene Simmons, sanal konserler ve KISS temalı “deneyimler” de dahil çeşitli planlar üzerinde çalıştıklarını tabir etti. Pophouse Yatırım Müdürü Johan Lagerlöf, firmanın maksadının “KISS kümesinin ölümsüz olma vizyonunu gerçekleştirmeyi” kendi misyonları olarak açıkladı. KISS kümesi, 50 yıllık mesleğinde 100 milyondan fazla plak satmayı başarmıştı. 

Comments are closed.