meta-gercek-artirilmis-gerceklikar-gozlugunu-bu-yil-tanitacak-fakat-OXiiJS9r.jpg

Meta, “Gerçek” Artırılmış Gerçeklik(AR) Gözlüğünü Bu Yıl Tanıtacak: Fakat…

Hâlihazırda Ray-Ban ile piyasaya sürdüğü ortak bir akıllı gözlüğe sahip olan Meta, bundan çok daha gelişmiş bir gözlük projesi üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda; firmanın yıllardır üzerinde çalıştığı “Orion” projesi, yüksek teknolojiyle donatılan bir artırılmış gerçeklik gözlüğü içeriyor. Gelen son haberler ise bu eserin artık ufukta göründüğünü ortaya koyuyor. 

Business Insider’ın mevzuya aşina iki kaynağa dayandırdığı habere nazaran Meta, her yıl düzenlediği “Connect” etkinliklerinde bu yıl yeni artırılmış gerçeklik gözlüğünü de tanıtacak. Kaynaklar, bu aygıtın şimdi son tüketiciye ulaşmak için hazır olmadığını ancak Connect etkinliklerinde neler sunabileceğinin tüm ayrıntılarıyla anlatılacağını söylüyorlar. Hatta Meta, kusursuz bir iş ortaya koymak için çalışanları sıkıştırıyormuş.

Ray-Ban ile ortaklaşa geliştirilen gözlükten çok daha ileri düzeyde olacak

Meta Orion, çok gelişmiş bir yapıya sahip olacak ve bu özellikleriyle Ray-Ban ile ortaklaşa üretilen akıllı gözlükten çok daha fazla bilhassa donatılacak. Kaynakların argümanına nazaran Orion, artırılmış ve sanal gerçeklik uygulamalarına ek olarak metaverse teknolojileri için de takviye verecek. Evet, Meta’nın yıllardır üzerinde uğraştığı, devasa paralar harcayıp daima ziyan ettiği metaverse teknolojilerinden bahsediyoruz.

Kaynaklara nazaran Meta Orion, en azından birkaç yıl daha piyasaya sürülmeyecek. Hâl bu türlü olunca eserin fiyatına ait rastgele bir spekülasyon yapmaya da gerek yok. Lakin şu bir gerçek ki Meta, artırılmış gerçeklik gözlüğü için epeyce kararlı ve bu eseri bir gün mutlaka piyasaya sürecek. Bakalım o günler geldiğinde teknoloji dünyasında ne üzere gelişmeler yaşanmış olacak.

Comments are closed.