mark-zuckerberg-facebookun-efsane-durtme-ozelligini-sarhosken-bulmus-6aYAqaUV.jpg

Mark Zuckerberg, Facebook’un Efsane “Dürtme” Özelliğini Sarhoşken Bulmuş

2004 yılında kurulan Facebook, yıllar boyunca birçok özellik kazandı. Lakin kullanıcıların tahminen de en çok aklına kazınanı “dürtme” idi. Bu ikonik araç, isminden de anlayabileceğiniz gibi diğer kullanıcıları dürtmeye yarıyordu. Akabinde da o kullanıcılara bildirim gidiyordu. Çok büyük bir fonksiyonu olmasa da yıllar içinde en sevilen özelliklerden biri hâline gelmeyi başarmıştı.

Peki dürtme özelliğinin nasıl bulunduğunu hiç merak ettiniz mi? Meta CEO’su Mark Zuckerberg, özelliği nasıl bulduğunu aslında yıllar evvel açıklamış.

Zuckerberg, dürtme özelliğini sarhoşken bulmuş

Dürtme, platformun en eski özelliklerden biri. Hatta Facebook’un yalnızca üniversite öğrencileri tarafından erişilebilir olduğu günlere kadar uzanıyor. O vakitlerde da dürtülen şahsa bildirim gidiyordu. Kullanıcılar, tıpkı sonraki yıllardaki üzere flört yahut arkadaşlık üzere hedefler için birbirlerini dürtüyordu.

Bu kadar tanınan olan bir özelliğin uzun beyin fırtınaları sonucunda bulunmuş olabileceğini iddia edebilirsiniz. Lakin Zuckerberg’ün 2005’te CBS’in genç teknoloji girişimcileri için yaptığı bir kısımda verdiği bir röportaj, durumun bu türlü olmadığını gösteriyor. Yaratıcılık konusuna vurgu yapan ünlü milyarder, sarhoşken bu fikrin aklına geldiğini söz ediyor.

Zuckerberg’ün başı uygunken aklına gelen fikir, ilerleyen yıllarda Facebook’un en tanınan özelliklerinden oldu ve bir kuşağın hayatında kıymetli bir yer edindi. Fakat zamanla popülaritesini kaybetti ve unutuldu. Platform şu ana kadar nasıl ortaya çıktığı hakkında bir bilgi paylaşmamıştı. Zuckerberg’ün neredeyse 19 yıllık bu açıklamasının yeni fark edilmesi de bir epey değişik. Bahis hakkında Meta tarafından bir şimdi yorum gelmediğini de belirtelim.

Comments are closed.