m3-islemcili-macbook-air-duyuruldu-iste-ozellikleri-ve-turkiye-fiyati-zXm1UVyQ.jpg

M3 İşlemcili MacBook Air Duyuruldu: İşte Özellikleri ve Türkiye Fiyatı

ya önümüzdeki hafta yeni iPad’lerden Macbook’lara kadar birçok yeni eserle karşımıza çıkması bekleniyordu. Söylentiler gerçek çıktı ve şirket, birinci olarak M3 işlemcili yeni MacBook Air’ları bizlerle buluşturdu.

Yeni MacBook Air modelleri, işlemci güzelleştirmesi nedeniyle çok daha güzel performansla geliyor. Buna ek olarak başka birçok mevzuda da kıymetli yeniliklere sahip. İşte yeni aygıtların özellikleri ve fiyatları.

13 ve 15 inç olarak gelen yeni MacBook Air modelleri, M3 ile gelişmiş performans sunuyor

Yeni MacBook Air, 13 inç ve 15 inç Liquid Retina ekran seçenekleriyle satışa sunulacak. En çok tercih edilen Mac modelleri ortasında yer alan Air’ın yeni versiyonunda hâlihazırda MacBook Pro modelde yer alan M3 çipi göreceğiz. M3 işlemciler, Ekim 2023’te tanıtılmıştı.

Yeni MacBook Air modelleri, 8 çekirdekli CPU ve 10 çekirdeğe kadar çıkan GPU seçenekleriyle sunulacak. Bellek tarafında ise 8/16 GB seçeneklerini göreceğiz. 24 GB’a kadar çıkan yapılandırma seçeneğini de ekleyelim. Depolama da 512 GB’a kadar çıkıyor.

Apple’ın açıklamasına nazaran M3’lü MacBook Air, M1’li modelden %60 daha süratli. Ayrıca en süratli Intel çipli MacBook Air’dan ise 13 kat daha süratli olduğu söyleniyor. Şirket, M2 ile bir karşılaştırma verisi paylaşmadı.

Buna ek olarak yeni jenerasyon MacBook Air’ın daha verimli ve süratli Neural Engine yapay zekâ hızlandırıcıyla geldiği de açıklandı. Bu da yapay zekâ tarafında daha güzel olacağının bir göstergesi. Şirket, bu nedenle yeni MacBook Air’ı “yapay zekâ için en güzel tüketici dizüstü bilgisayarıolarak tanımlıyor. AV1 çözücüyle geldiğini, bu formda sinema ve dizi platformlarında daha yüksek kalitede görüntü tecrübesi yaşamak mümkün olacak.

2 harici ekran dayanağı, Wi-Fi 6E, 18 saat pil ömrü

Yeni modeller, ekran kapalıyken artık 5K çözünürlüklü iki harici ekran dayanağını kullanıcılara sunacak. Evvelki Apple silikon modellerinde yalnızca tek bir ekran dayanağı görüyorduk. Bu yüzden kullanıcıları sevindireceğini söylemek mümkün. Yeni harici ekran takviyesinin M3’lü MacBook Pro’dan daha fazla olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Bağlantı tarafında da değerli bir yenilik var. M3’lü MacBook Air, Wi-Fi 6E ile çıkış yaptı. Bir evvelki jenerasyonda Wi-Fi 6 yer alıyordu. Wi-Fi 6E, bunun iki katı indirme hızını kullanıcılarına sunacak. Ayrıyeten aygıtta 1080p FaceTime HD kamera, sesli ve manzaralı aramalarda daha yeterli ses kalitesi, parmak izini azaltan özelliklere sahip gece yarısı renk seçeneği üzere özellikleri de görüyoruz.

Apple’a nazaran yeni modellerde 18 saate kadar pil ömrü sunacak. Kablosuz irtibatla ise 15 saate kadar internette gezinme sunulacak. Aygıtın gümüş, yıldız ışığı, uzay grisi ve gece yarısı renk seçenekleriyle geleceğini ekleyelim.

M3 MacBook Air Türkiye fiyatları

13 inç

8 GB+256 GB 47.499 TL
8 GB+512 GB 55.499 TL
16 GB+512 GB 63.499 TL

15 inç 

8 GB+256 GB 54.999 TL
8 GB+512 GB 62.999 TL
16 GB+512 GB 70.999 TL

 

Comments are closed.