lenovo-dunyanin-birinci-seffaf-ekranli-dizustu-bilgisayarini-tanitti-mvpEuiFw.png

Lenovo, dünyanın birinci şeffaf ekranlı dizüstü bilgisayarını tanıttı

Lenovo, Taşınabilir Dünya Kongresi 2024 kapsamında dünyanın birinci şeffaf microLED ekranlı dizüstü bilgisayarını tanıttı. ThinkBook Transparent Concept, kenarlıksız bir ekrana, şeffaf bir klavye alanına ve yüzen bir footpad dizaynına sahip.

Dizüstü bilgisayar, pikseller siyaha ayarlandığında yüzde 55’e kadar şeffaflığa ulaşan 17,3 inçlik kenarlıksız bir ekrana sahip, lakin pikseller aydınlandığında ekran daha az şeffaf hale geliyor. Konsept dizüstü bilgisayarın zirve parlaklığı ise 1.000 nit iken çözünürlüğü 720p.

Bununla birlikte, Lenovo Thinkpad Transparent bir AMOLED panele sahip değil. Bunun yerine bir MicroLED ekrana sahip. Fakat MicroLED ekranın, OLED’e nazaran daha yeterli doygunluk, şeffaflık, parlaklık ve manzara kalitesi sunduğu belirtiliyor.

Lenovo, yeni bilgisayarın donanımıyla ilgili rastgele bir özelliği açıklamazken, sırf Windows 11 işletim sistemi üzerinde çalıştığını paylaştı. Lenovo’nun konsept görüntüsünde şeffaf ekranın yanı sıra, gerçek bir klavyeden çok bir projeksiyon olan düz bir dokunmatik klavye de gösterildi ve kalemi Thinkbook’a yaklaştırdığınızda klavye kaybolmaya başlıyor. Lenovo, şeffaf dizüstü bilgisayarın bilhassa sanatkarlar yahut mimarlar için yararlı olabileceğini ve eskiz yapmalarına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Lenovo’nun ThinkPad portföyünün genel müdürü Tom Butler, The Verge’e verdiği demeçte, şirketin bu teknolojinin önümüzdeki beş yıl içinde gerçek bir dizüstü bilgisayara dönüşeceğine dair inancının çok yüksek olduğunu söylüyor.

Comments are closed.