kan-sekerini-olctugu-soylenen-tum-akilli-saatlerin-sahte-oldugu-aciklandi-jALmkHTn.jpg

Kan Şekerini Ölçtüğü Söylenen Tüm Akıllı Saatlerin “Sahte” Olduğu Açıklandı

Halk ortasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet rahatsızlığı bulunan bireyler, kan şekerlerini ölçmek için kolay bir ölçüm aygıtı kullanırlar. Bu aygıtın kullanılması için de minik bir iğneyle parmaklarını delip kan örneği almaları gerekir. Bazı akıllı saatler ve yüzükler, kandaki glikoz ölçüsünü ölçebildiklerini savunsa da Amerikan Besin ve İlaç Yönetimi (FDA), bu argümanları reddetti. 

“Biz onay vermedik”

Kurumdan yapılan açıklamada, “FDA, kendi başına kandaki glikoz kıymetlerini ölçmeyi ya da kestirim etmeyi amaçlayan hiçbir akıllı saate ya da yüzüğe müsaade, onay ya da hak vermemiştir.” tabiri kullanıldı. Tüketicilerin, hastaların ve bakıcıların bu cins aygıtlardan, en azından şeker takibi açısından uzak durmaları tavsiye edildi. 

Şu anda akıllı saatlerle ya da yüzüklerle, kan örneği almadan ya da deriden içeri girmeden şeker ölçümü yapmak mümkün değil. Apple Watch ve Oura yüzük üzere eserler, FDA onaylı farklı giyilebilir teknolojilerle uyumlu çalışarak kandaki glikoz düzeyinin takibinde kullanılabiliyor olsa da bunu kendi başına, deri altına geçmeden yapabilen bir giyilebilir teknoloji bulunmuyor. 

Apple ve Samsung uzun süredir deri altına geçmeden glikoz düzeyini tespit edebilecek teknolojiler üzerinde çalışıyor. Hatta Apple’ın bir iğnesiz glikoz takip sistem konsepti geliştirdiği biliniyor lakin firma bunu şimdi akıllı saatler üzere eserlere sığacak kadar küçültemedi. Samsung da kendi akıllı yüzüğü Galaxy Ring için benzeri bir sistem üzerinde çalışıyor. 

Comments are closed.