ios-18-vision-pronun-visionos-isletim-sisteminden-ilham-alabilir-GLZWUyTI.jpg

iOS 18, Vision Pro’nun visionOS işletim sisteminden ilham alabilir

The Verifier tarafından bu hafta paylaşılan bir söylentiye nazaran iOS 18 ve iPadOS 18, VisionOS’tan ilham alan tasarım öğelerine sahip olacak.

Raporda Apple TV uygulamasının, geçen yıl uygulamanın tvOS 17.2 sürümünde tanıtılan birebir yarı saydam gezinme çubuğuna sahip olacağı sav ediliyor. Bu menünün tasarımı, Apple’ın geçtiğimiz hafta ABD’de piyasaya sürülen yeni Vision Pro başlığının işletim sistemi visionOS ile benzerlik gösteriyor. Rapora nazaran Apple ayrıyeten iOS 18’de Safari de dahil olmak üzere çeşitli sistem menülerini ve yerleşik uygulamaları tekrar tasarlamayı planlıyor.

Bu bilgilerin doğruluk hissesi olup olmadığına bakılmaksızın, iOS 18’in boyut ve özellik sayısı açısından devasa bir güncelleme olacağı söyleniyor. Bloomberg’den Mark Gurman’a nazaran iOS 18, evvelki iOS sürümlerini gölgede bırakabilir. Birebir vakitte Apple, RCS (Zengin Bağlantı Hizmetleri) protokolünün bu iOS ile geleceğini doğruladı.

Yapay zeka, iOS 18’in de en değerli özelliklerinden biri olacak üzere görünüyor. Apple, Samsung’un Galaxy AI’sine rakip olacak büyük lisan modellerini temel alan üretken özellikleri şimdi aygıtlarına sunmadı. Yeni yapay zeka sistemi Siri’yi de genel olarak geliştirecek ve asistan muhtemelen daha karmaşık misyonları ve görsel arama üzere daha akıllı fonksiyonları destekleyecek.

Apple, iOS 18’i Haziran ayındaki yıllık geliştiriciler konferansı WWDC’de tanıtacak ve birinci beta sürümünün duyurudan kısa bir mühlet sonra kullanıma sunulması bekleniyor. Güncelleme Eylül ayında iPhone 16 serisiyle birlikte tüm kullanıcılara sunulacak.

Comments are closed.