ios-18-vision-pronun-isletim-sistemi-visionosa-benzeyen-yeni-bir-dizaynla-gelebilir-laJPigdj.jpg

iOS 18, Vision Pro’nun işletim sistemi visionOS’a benzeyen yeni bir dizaynla gelebilir

Apple’ın WWDC 2024’te tanıtmasını beklediğimiz iOS 18 hakkında yeni söylentiler gelmeye devam ediyor. Daha evvelki söylentilerden Apple’ın işletim sisteminde yapay zeka alanında büyük ataklar yapacağını duymuştuk. Artık ise MacRumors’un eline geçen yeni bir ekran imajı, iOS 18’de VisionOS gibisi bir dizayna geçileceğini gösteriyor.

Yayının haberine nazaran, anonim bir kaynak kendilerine yeni Kamera uygulamasının bir ekran imgesini gönderdi. Kamera menüsünün görünüşü eskisine çok benziyor olsa da VisionOS gibisi bir temaya sahip.

visionOS’tan esinlenen tasarım öğelerine sahip temada, cam gibisi düğmeler ve yarı saydam öğeler göze çarpıyor. Haberde ayrıyeten Apple’ın Safari üzere öbür uygulamaları da yine tasarlamayı planladığı belirtiliyor.

Apple, tvOS 17.2 ile Apple TV uygulamasına yarı saydam bir gezinme çubuğu eklediğinden, farklı işletim sistemlerine de uyumlu bir tasarım uygulamak istemesi olası. Lakin bunun gerçekleşmeme ihtimali de var. Çünkü MacOS Big Sur’un yeni tasarımı göz önüne alındığında, kullanıcılar Apple’ın gelecekteki yazılım güncellemeleriyle iOS’a misal bir tasarım lisanı kullanılacağını bekliyordu fakat düşünüldüğü üzere olmadı.

Comments are closed.