ios-174-beta-3-yayinlandi-iste-gelen-ozellikler-yexIOfOu.jpg

iOS 17.4 Beta 3 yayınlandı! İşte gelen özellikler

Apple, geliştiriciler için OS 17.4 Beta 2 güncellemesini Beta 2’den bir hafta sonra yayınladı. Mart ayında karşımıza çıkacak olan iOS 17.4, Apple açısından değerli değişimlerin önünü açacak. Bilhassa Avrupa Birliği DMA kuralları sonrası Apple, alternatif tarayıcı ve uygulama mağazalarına müsaade vermek zorunda kaldı. Bu manada iOS 17.4 Beta 3 güncellemesi iPhone’ları bu geçişe hazırlıyor.

iOS 17.4 Beta 3 geliştirici güncellemesi ve özellikleri

Apple, genel olarak geliştirici güncellemelerinin her birinde yanılgı ayıklamaları yapıyor ve yeni özellikler deniyor. Lakin iOS 17.4 geliştirici betaları yanılgı düzeltmelerinin pek dışına çıkmadı. Bu manada iOS 17.4 Beta 3 güncellemesi ile birkaç yeni özellik karşımıza çıkıyor. Aslında bunları özellikten çok tasarımsal küçük değişimler demek daha yanlışsız.

Bildiğiniz üzere iOS 17.4 ile Podcast uygulamasına Transcript yani podcast açıklamaları karşımıza çıkacak. Daha evvel Beta 2 güncellemesi podcast açıklamaları çabucak genişliyor ve geriye dönüş ekranı çabucak kayboluyordu. Artık ise siz parmağınızla dokunmadan bu açıklama kısımları genişlemiyor.

Yine parmağınızla bir defa tıklayınca genişleyen açıklamalar yine tıklayınca Podcast’ın ekranına dönüyor. Çok büyük bir yenilik olmasa da bu manada Podcast menüsü çok daha kullanışlı hale gelmiş durumda.

iOS 17.4 Beta 3 güncellemesi ile çok daha yumuşak geçişli bir kilit bildirim ekranı karşımıza çıkıyor. Tıpkı vakitte yeni duvar kağıtları da iOS 17.4 Beta 3’le gelmiş durumda. iPhone 15 serisinin temel duvar kağıtlarını da daha parlak ya da daha karanlık hale getirmeniz de artık mümkün olacak.

Apple’ın WWDC 2023’te tanıttığı 3D obje yakalama özelliği iOS 17.4 Beta 3 ile yeni bir özelliğe kavuşuyor. Buna nazaran LIDAR’ın tespit edemediği ve düzgün bir tabanda yer almayan objeler için manuel bir yakalama kutusu karşımıza çıkacak. Kullanıcıların bu kutunun hudutlarını elle belirlemesi ve ona nazaran yakalama yapması gerekiyor.

iOS 17.4 özellikleri

Apple’ın Mart ayında getireceği iOS 17.4 güncellemesi ile neler getireceğini ise sizler için özetlemeye çalıştık. Apple, iOS 17.4 güncellemesi ile birlikte Xbox Cloud ve Geforce Now üzere bulut oyun sistemleri için uygulama dayanağı de sunmaya başlayacak. Daha evvel kullanıcılar bu hizmetleri yalnızca tarayıcı üzerinde kullanma imkanına sahipti. Küçük uygulamalar, oyunlar, chatbotlar ve eklentiler de artık uygulama içi satın alma sistemine sahip olacak.

İOS 17.4 Beta ile yeni emojiler de hayatımıza girdi. Buna nazaran misket limonu, kahverengi bir mantar, anka kuşu, kırık zincir, dikey ve yatay olarak baş sallama üzere yeni emoji karakterler karşımıza çıktı.

iOS 17.4 güncellemesi Podcast’ler uygulamasındaki podcast’ler için transkriptler, SharePlay’i HomePod ile kullanma dayanağı, Stopwatch Live Activities üzere yeni özellikler de sunacak.

iOS 17 Beta 3 güncellemesini deneyimlemek istiyorsanız, buraya tıklayarak iOS 17 Beta profiline ulaşabilirsiniz. Linki direkt telefonunuzdaki Safari üzerinden açmanız gerektiğini belirtelim. Beta profilini aygıtınıza yükledikten sonra Ayarlar > Yazılım Güncelleme yolunu takip etmeniz kâfi olacak. Lakin iOS beta sürümlerinin kararlı olmadığını ve aygıtınızda belirli kusurlara neden olma ihtimalini de unutmamanız gerekiyor.

Comments are closed.