intel-xeon-6-ile-sil-bastan-yapiyor-ozellikleri-aciklandi-qEZfpx4p.jpg

Intel, Xeon 6 ile sil baştan yapıyor! Özellikleri açıklandı

Intel, Vision 2024 aktifliği kapsamında yapay zeka ve sunucu işlemcilerini ele aldı. Donanım devi, yakında çıkacak Granite Ridge ve Sierra Forest çiplerini Xeon 6 modeli altında birleştireceğini duyurdu. Bu adımla birlikte Intel, baş karıştırıcı model isimlerinden uzaklaşmak istiyor. Pekala Xeon 6 serisi neler sunacak?

Intel yeni sunucu işlemcilerini Xeon 6 markasıyla sunacak

Intel, geçtiğimiz yıl duyurduğu Core Ultra serisiyle birlikte yeni bir sayfa açtı. İkonik hale gelen “i” markalamasından vazgeçen şirket, işlemci isimlendirmelerini daha kolay hale getirmek istiyor. Bu stratejiden etkilenen son model ise sunucu ailesi oldu.

Yeni Xeon 6, üşterilerin Intel’in data merkezi eser serisini anlamasını kolaylaştıracak. Intel’in şu anda farklı operasyonlara odaklanan 32 Xeon modeli bulunuyor. Ayrıyeten bu modellerin Platinum, Gold, Silver üzere alt markaları yer alıyor.

Intel, Xeon 5 Emerald Rapids yonga isimlendirmelerini değiştirmeyeceğini açıkladı. Lakin Xeon 6’yla birlikte tüm yeni sunucu işlemcileri tek bir model altında birleşmiş olacak.

Intel’in büsbütün verimli çekirdek mimarisini kullanan birinci Xeon modeli Sierra Forest olacak. Sierra Forest’ın E-çekirdek tasarımı; ölçeklenebilir bulut ve mikro hizmet yüklerini hedefliyor. Ayrıyeten watt başına 2,4 kat performans artışı ve 2,7 kat daha fazla verimlilik vadediyor.

Xeon 6’nın P-çekirdekleri ise Granite Rapids olarak isimlendirilecek. MXFP4 bilgi formatı için yazılım takviyesi sunacak. Bu da sunucu süreçlerinde gecikmeyi 6,5 kata kadar azaltacak. Ayrıyeten Meta Llama-2 üzere yapay zeka modellerinin sunucularda kullanılmasının önünü açacak.

Comments are closed.