instagrama-deta-vakit-seyahati-yapmanizi-saglayacak-ozellik-geliyor-geriye-donuk-gonderi-paylasabileceksiniz-G6Jzlsfl.jpg

Instagram’a Âdeta Vakit Seyahati Yapmanızı Sağlayacak Özellik Geliyor: Geriye Dönük Gönderi Paylaşabileceksiniz

Instagram, her geçen yeni bir bilhassa karşımıza çıkıyor. Dün, platformun yepisyeni bir öykü formatı ve aracı üzerinde çalıştığını görmüştük. Bugün ise gönderi tarafını etkileyecek bir özelliği test ettiği ortaya çıktı.

Platformun üzerinde çalıştığı yeni özelliğin birçok kişi için değişik olacağını söyleyebiliriz. Basitçe anlatacak olursak bu araç, geçmişte bir tarihte gönderi paylaşmanızı sağlayacak.

Geriye dönük paylaşımların ne vakit geleceği şimdilik bilinmiyor

Özellik, daha evvel de birçok kere sızıntılarını gördüğümüz Alessandro Paluzzi tarafından fark edildi. Paluzzi, X hesabı üzerinden paylaştığı bir gönderide ekran imajını görebiliyoruz. İmgede platforma “Geçmişte paylaşbölümünün eklendiği görülüyor.

Bu yeni aracın ne yapacağı konusunda resmî bir bilgi yok. Fakat geçmiş bir tarihte gönderi paylaşmanızı sağlayacağını kestirim edebiliriz. Yani bu özelliği kullanarak paylaştığınız bir gönderinin altında o günün tarihi değil, sizin geçmişten seçtiğiniz bir tarih yer alabilir.

Yararlı olup olmayacağını bilemiyoruz. Hesaplarında belirli temalarda fotoğraf yahut görüntü paylaşan beşerler için kullanışlı olabilir. Bu özellik sayesinde geçmişte bir gönderi paylaşarak profillerindeki boşlukları doldurabilirler. Ya da hesabında çok bir şey paylaşmayıp sonradan doldurmak isteyenler için uygun olabilir. Öte yandan dezavantajları olma ihtimali de var. Aldatıcı şeyler paylaşarak özelliği berbata kullananlar üzere makus yanları kesinlikle olacaktır.  

Özellik hakkında bildiklerimiz bu kadar. Sahiden dediğimiz üzere bir fonksiyona mi sahip olacağını da bilmiyoruz. Farklı bir şey de çıkabilir. Platform şu an için bu özelliği test ediyor. Kullanıma sunulduğunda tam olarak ne sunacağını göreceğiz.

Spins isimli, oburlarının Reels görüntülerini değiştirmenizi sağlayacak yeni bir özellik de geliyor

Bunun dışında Paluzzi, “Spins” ismi verilen bir özellik üzerinde çalışıldığını da paylaştı. Gelen bilgilere nazaran bu araç, diğer kullanıcıların Reels görüntülerindeki metinleri yahut sesi değiştirmemize imkan tanıyor. Trend videolar oluşturma konusunda tanınan olacağını varsayım edebiliriz.

Örneğin Spins sayesinde içerik üreticileri bir taslak görüntü oluşturabilir. Başka kullanıcılar da kendi istedikleri biçimde bu görüntüyü değiştirebilir. Esneyen komik bir köpeğin görüntüsü düşünelim. Bir kullanıcı bu görüntüyü “Pazartesi sabahı ben.” yazarak paylaşırken bir başkası ise “Okulda ders dinlerken ben.” diyerek paylaşabilir.

Ana görüntüyü oluşturanın isminin geçeceği de Paluzzi’nin paylaşımında görülüyor. Bu da üreticilerin daha fazla beşere ulaşmasını sağlayacaktır. Spins’in çıkış tarihi de şimdilik belgisiz. Instagram, yaptığı açıklamada özelliğin şimdilik şirket içinde test edildiğini ve şimdi hiç kimseye sunulmadığını tabir etti.

 

Comments are closed.