icine-1736-tane-gta-5-sigabilecek-super-dvd-gelistirildi-1-petabit-depolama-FdKHKREA.jpg

İçine 1.736 Tane GTA 5 Sığabilecek “Süper DVD” Geliştirildi: 1 Petabit Depolama!

Yaşanan teknolojik gelişmeler, bilgisayar kesiminde pek çok değişim yaşanmasını sağladı. Mesela bir periyotlar hayatımızın bir kesimi olan CD ve DVD’ler, artık tarihe karıştı. En azından biz son kullanıcılar için. Lakin gelen son haberler, bilim insanlarının bu alandaki çalışmalarının devam ettiğini gözler önüne seriyor. Çünkü bilim insanları, “süper DVD” olarak nitelendirebileceğimiz yeni bir disk geliştirmeyi başardılar.

Şanghay Bilim ve Teknoloji Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları tarafından geliştirilen muhteşem DVD, tam 1 petabit veri depolayabiliyor. Tabir uzak geldiyse çabucak açıklayalım. Bilim insanları, tek bir DVD’ye tam 125 bin GB‘lik data depolamayı başarmış durumdalar. Bu türlü büyük bir kapasite, gelecekte veri merkezleri için önemli avantajlar sağlayacak üzere görünüyor.

Peki bu nasıl mümkün oldu?

Bilim insanları, standart boyutlarda 125 bin GB data depolayabilmek için özel bir yazma tekniği kullandılar. Olağan şartlarda sıradan bir DVD, bilgiyi tek bir bilgi katmanında sağlardı. Üstün DVD’de ise kullanılan 3 boyutlu özel bir teknik ile yalnızca 54 nanometrelik bir alanda, 100 katmana kadar veri depolaması yapılabildi. Bu da tek bir diskte 1 petabit veri depolanmasını sağlamış oldu. Sıradan bir DVD’nin 4,7 GB olduğunu göz önünde bulunduracak olursak üstün DVD, tam 26 bin 596 adet DVD’nin yapabildiği şeyi tek başına yapabilecek. Şöyle de söyleyebiliriz, içine 1.736 tane GTA 5 sığdırabilmek mümkün.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Min Gu, “Çalışmamız, gelecekte büyük bilgi merkezlerinin kapladığı alanı ve güç tüketimini büyük ölçüde azaltarak, dijital iktisat için sürdürülebilir bir tahlil sağlayabilir.” tabirleri kullanıldı. Aslına bakacak olursak bu çok hakikat bir yaklaşım zira muhteşem DVD’nin yüksekliği sadece 1,2 milimetre. Tıpkı kapasitedeki datayı HHD’lere yerleştirecek olsak 200 santimetrelik yükseklikle karşılaşırız. Blu-Ray tercih edersek, 200 santimetrenin daha da üstüne çıkmak gerekir. Muhteşem DVD, bilhassa de kapladığı alan açısından fayda sağlayacak üzere görünüyor.

Comments are closed.