huawei-2024-tasinabilir-dunya-kongresinde-55gli-yeni-eser-ve-tahlillerini-tanitti-4piCaIR9.jpg

Huawei 2024 Taşınabilir Dünya Kongresi’nde 5.5G’li yeni eser ve tahlillerini tanıttı

2024 Taşınabilir Dünya Kongresi, Huawei’in geleceğin ağ, bulut ve zeka teknolojilerine yönelik vizyonunu ve bu alanlardaki son gelişmelerini bölüm profesyonelleriyle paylaştığı bir platform oldu. Huawei aktiflikte, birden fazla senaryo için 5.5G, F5.5G ve Net5.5G özelindeki eser ve tahlillerini tanıttı.

2023 yılı sonuna kadar dünya çapında 300’den fazla 5G ticari ağı hayata geçirilirken, bu alanda 1,6 milyardan fazla kullanıcıya hizmet verildi. Global 5G kullanıcılarının büyüme oranının, tıpkı devirdeki 4G kullanıcılarının büyüme oranından yedi kat daha yüksek olmasıyla, 5G’nin gelişiminde değerli bir yol katedildi. Huawei, tahlillerini kullanan taşınabilir operatörlerin, 2023 yılında; Almanya, Avusturya ve Hollanda’daki kıymetli kentlerde, bağımsız test kuruluşları tarafından yapılan ağ testlerinden tam not aldığını açıkladı.

Huawei, taşınabilir operatörlerin dünya çapında 20’den fazla kentte 5.5G ticari doğrulama ve testlerine başlamasına yardımcı olduğunu belirtiyor. Orta Doğu, Körfez İşbirliği Kurulu’nun (GCC) 6 üyesinin tamamının 5.5G 10 Gbps sürat doğrulamasını, ek olarak RedCap ve pasif IoT üzere yeni hizmetlerin inkübasyonunu tamamlamasıyla, 5.5G gelişimi konusunda genel bir fikir birliğine de imza atılmış oldu. Çin’in anakarasındaki 3 büyük operatör, büyük kentlerde 5.5G ağ dağıtımına başladı.

Avrupa’da, Finlandiyalı operatörler ticari ağlarda 5.5G teknoloji doğrulamasını tamamlayarak 10 Gbps’den daha yüksek sürate ulaşırken, pasif IoT teknolojisini de doğrulamış oldular. Almanya’da, 6 GHz bandında çalışan operatörler de çoklu taşıyıcı tekniklerini kullanarak 12 Gbps’lik sürate ulaştı.

Huawei ayrıyeten, MWC kapsamında sektörün birinci telekom temel modelini de piyasaya sürdü. Bu temel model, çevik hizmet sağlama, alanlar ortasında verimli işletme ve bakım gayeli sanayi taleplerine dayanak olacak akıllı uygulamalar sunmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra, operatörlerin çalışanları güçlendirmesine ve ağ verimliliğini kapsamlı bir halde artırmak için kullanıcı memnuniyetini artırmasına da yardımcı olması bekleniyor.

5.5G’nin 2024 yılında ticari olarak piyasaya sürülmesi beklenirken, Huawei 5.5G’ye geçişi keşfetmek için, dünyanın dört bir yanındaki operatörlerle birlikte çalışma taahhüdünü yineledi. Şirket, operatörlerin birinci sınıf tecrübe sunabilmeleri için verimli, işbirliğine dayalı, yeşil, istikrarlı, yaygın ve akıllı ağların oluşturulmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Huawei bu çeşit endüstriyel iştiraklerin, akıllı dijital dönüşümü daha ileri düzeylere taşıyacağına inanıyor.

Comments are closed.