honorun-katlanabilir-telefonu-magic-v2-ozel-porsche-surumuyle-daha-da-tezli-A4cm6awu.jpg

Honor’un katlanabilir telefonu Magic V2, özel Porsche sürümüyle daha da tezli

Honor’un Magic V2 telefonu yaklaşık yedi ay evvel birinci defa sunulduğunda, katlanmış olarak 1 cm’nin altındaki kalınlığı hayli etkileyiciydi. Şirket, o vakitten beri çalışmalarına Huawei’nin kaldığı yerden devam etti ve son olarak da Porsche Design ile güçlerini birleştirdi.

Bu paydaşlığın birinci sonucu, özel sürüm katlanabilir bir telefon olan “Magic V2 RSR” (“RSR”, “Yarışan spor yarış arabası” manasına gelen “RennSport Rennwagen” kısaltması) oldu. Bu telefon ile Porsche hayranları, ikonik akik grisi ve gövdenin ortasından aşağı yanlışsız uzanan, Porsche 911’in kaportasına benzediği varsayılan uçuş sınırı da dahil olmak üzere, otomotiv markasına hürmet duruşunda bulunan çeşitli özelliklerle karşılaştı. Ayrıyeten bu telefonun art kamera kümesi de daha yavuz trapez tekrar dizaynına ahenk sağlayacak biçimde koyu renkli bir titanyum çerçeveyle güncellendi.

Magic V2 RSR, isminin büyük kısmını aldığı telefon ile birebir boyutları koruyor, katlandığında 9,9 mm, açıldığında 4,7 mm kalınlığa sahip ve dünyanın en ince katlanabilir telefonu olmayı sürdürüyor. Ek süslemeler temel modele 3 gram daha ekleyerek tartısını 234 grama ulaşıyor ve bu da büyük ölçüde Honor’un menteşe dizaynındaki titanyum alaşımı ve özel çelik karışımı sayesinde OnePlus Open, Samsung Galaxy Z Fold 5 ve Google Pixel Fold üzere modelleri geride bırakıyor. Ayrıyeten bu menteşelerin en az 400.000 katlamaya dayanacağının da onaylandığı belirtiliyor.

Bunlara ek olarak Magic V2 serisinin 5.000 mAh pil kapasitesi, daha fazla güç yoğunluğuna sahip silikon-karbon hücreleri sayesinde rakiplerinden daha büyük. Telefon, bütün bunların karşılığında kablosuz şarj yeteneğinden vazgeçmek zorunda kalıyor, fakat 66W kablolu süratli şarj seçeneği sayesinde sıfırdan yüzde 100’e çıkması yaklaşık 50 dakikada şarj olabildiği için bu büyük bir kayıp sayılmayabilir.

Magic V2 RSR, hala Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 2 işlemci ile çalışıyor, fakat bellek ve hafıza seçenekleri sırf 16 GB RAM ve 1 TB ile sınırlı. Geri kalan teknik özellikler ise her iki sürümde birebir gözüküyor. Ekranlara baktığımızda, parlaklıkları sırasıyla 1.600 nit ve 2.500 nit’e kadar çıkan 7,92 inç 2.344 x 2.156 katlanabilir OLED ekran (çok az fark edilen bir kırışıklığa sahip) ve 6.43 inç 2.376 x 1.060 dış OLED ekran görülüyor. Ses tarafında ise IMAX geliştirilmiş stereo hoparlörlerle donatılmış bir telefonun yanı sıra, telefon aramaları daha yeterli ses alımı için aygıtın üç mikrofon sistemi yer alıyor. Birçok katlanabilir aygıtta olduğu üzere, parmak izi okuyucusu da yan taraftaki güç düğmesine entegre edilmiş durumda.

Arkadaki “Falcon Kamera Sistemi”, 50 megapiksellik ana sensör, 50 megapiksellik ultra geniş açılı kamera ve 20 megapiksellik telefoto kameradan (2,5X yakınlaştırma) oluşurken, her iki ekranın üst kısmındaki deliklerde 16 megapiksellik birer selfie kamerası yer alıyor. Hem art hem de ön kameralar görüntü kaydı için 4K’ya kadar çözünürlüğü destekliyor.

Muhtemelen pek şaşırtan olmayan bir formda, Magic V2 RSR satış kurusunun içerisinden faal kalem, kendi taşıma çantası ve yedek 66W şarj aygıtı üzere kimi ekstralar da çıkıyor. Özel muhafaza kılıfı dikişli koyu gri vegan deriyle sarılmış, lakin olağan versiyonla karşılaştırıldığında takviye ayağı bulunmuyor ve bunun katlanabilir telefonlarda biraz daha kıymetli olduğu söylenebilir.

Temel model üzere Magic V2 RSR de global pazarlara sunulacak, fakat bu ayın sonlarına gerçek düzenlenecek MWC’ye kadar fiyatları bâtın tutulacak. Magic V2 RSR, Çin’de 15.999 yuan yahut yaklaşık 2.220 dolar fiyatla satılıyor. Lakin milletlerarası fiyatlandırmada büyük bir artış beklemenizde yarar var. Karşılaştırma için belirtmek gerekirse, milletlerarası pazarlarda sırf 512 GB depolama kapasitesiyle mevcut olan olağan Magic V2’nin fiyatı İngiltere’de 1.700 Sterlin ve Avrupa’da 1.999 Euro. Lakin Çin versiyonu ve Hong Kong versiyonunun fiyatı sırf 1.400 dolar civarında.

Comments are closed.