googlein-telefon-uygulamasi-simdiye-kadar-neden-yoktu-diyeceginiz-bir-ozellige-kavusuyor-DftAkmIS.jpg

Google’ın Telefon Uygulaması “Şimdiye Kadar Neden Yoktu?” Diyeceğiniz Bir Özelliğe Kavuşuyor

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Google, Android 15 ile getireceği özelliklerle gündemimize geliyor. Bunun haricinde öteki servisler üzerinde de çalışan şirket, en son kendi yapay zekâ modeli Gemini’ı alıp Gmail’e uyarlamasıyla gündeme gelmişti. Bu gelişmeyle birlikte Gmail, artık e-postaları kısaca özetleyebilecek.

Bunun haricinde siz de Gemini aracılığıyla e-postanın ana çizgilerini, konusunu ve kıymetli noktalarını sorabileceksiniz. Şimdiyse yeniden Google’dan bir öbür yenilik var karşımızda. Bu sefer işin içinde yapay zekâ yok. Hatta Google Telefon uygulamasına gelen bu özellik o kadar kolay ki, beşere “Daha evvel neden yoktu?” dedirtiyor.

Bilinmeyen numaralar, kolay kolay araştırılabilecek.

AssembleDebug’un paylaştığı gönderide kelam konusu özelliğin nasıl göründüğünü görebiliyoruz. Rehberimizde bize bilinmeyen numaradan gelen bir davete baktığımızda alışık olduğumuz “Kişilere ekle,” “Mesaj at,” ve “Arama geçmişi” üzere özellikler çıkıyor. Artık bunlara ek olarak bir de Lookup, yani “Araştır” butonu olacak.

Bu butona tıkladığınızda Google, numarayı kopyalayıp tırnak içine alarak internette aratacak. Burada küçük fakat kıymetli olan bir ayrıntı var. Şayet Google’da bir şeyi çift tırnak içine alarak aratırsanız, içinde o kalıbın geçtiği bütün sayfalar önünüze serilir. Kelam konusu numara da arayan kuruma özel olacağından direkt kurum ismini görmeniz, münasebetiyle da sizi nereden aradıklarını bilmeniz mümkün olacak.

Özelliğin yararını, örneğin spam aramalarını internette şikâyet eden kullanıcıların paylaşımlarını görünce anlayabilirsiniz. Öte yandan görüşmeniz gereken bir kurum sizi aramışsa bir sonraki aramada kim olduğunu bilebilirsiniz.

Özellik yaklaşık bir aydır Japonya’daki Pixel modellerinde etkin. Şimdiyse küresel olarak başka Pixel modellerine de açılıyor. Doğal Google Telefon uygulamasının öteki telefonlara da indirilebildiğini hatırlatalım.

Comments are closed.