googlein-chromeos-flex-isletim-sistemi-windows-11-felaketine-tahlil-olabilir-p8VmpCiw.jpg

Google’ın ChromeOS Flex işletim sistemi, Windows 11 felaketine tahlil olabilir

Windows 10’un kullanım ömrünün sona ermesinin çeşitli nedenlerle büyük bir etraf felaketine yol açabileceği uzun uzun tartışıldı, lakin Google’ın zımnî silahlarından birinde saklanan muhtemel bir tahlil var.

İlk neden 2023’ün sonunda tüm Microsoft işletim sistemi yüklemelerinin üçte ikisinin (%67) Windows 10 olması ve sadece dörtte birinden biraz fazlasının (%27) Windows 11 olması nedeniyle hala Windows 10 kullanan çok sayıda kullanıcı olması. İkinci neden ise, Windows 11’in katı teknik özellik ihtiyaçlarının eski bilgisayarlar tarafından desteklenmemesi.

Güvenilir Platform Modülü (TPM) 2.0 güvenlik fonksiyonundan mahrum olan bu eski PC’lerin Windows 11’i resmi olarak çalıştırmasına müsaade verilmiyor. Analist firması Canalys, bu nedenle tüm Windows 10 aygıtlarının beşte biri olan iddiası 240 milyon bilgisayarın e-atık haline geleceğini düşünüyor. Windows 10’u inançlı bir biçimde 2028’e kadar kullanmayı mümkün kılacak seçenek ise yıllık abonelik fiyatı gerektiriyor. Ancak daha evvel buradaki haberimizde tanıttığımız ChromeOS Flex, milyonlarca dizüstü bilgisayarın ömrünü en azından birkaç yıl daha uzatan kurtarıcı bir formül olabilir.

ChromeOS Flex nedir?

ChromeOS Flex, Windows ya da Mac bilgisayarlara yüklenebilen ve bu aygıtlardaki işletim sistemini Flex ile değiştiren bulut tabanlı bir işletim sistemi. Altı saniyelik açılış mühleti ve art plan güncellemeleri de dahil olmak üzere Chromebook ve Chromebook Plus serisi aygıtlarda kullanılan mevcut ChromeOS ile temelde tıpkı. ChromeOS Flex’in ChromeOS’tan ne kadar farklı olduğunu, buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Windows 10’un kaybedeceği güvenlik takviyesinin bilakis Flex, “kötü maksatlı yazılımlara ve öbür çevrimiçi tehditlere karşı korunmaya yardımcı olmak için bilgi şifreleme, otomatik güncellemeler ve sandbox” üzere çeşitli güvenlik özellikleri sunuyor. Ayrıyeten ChromeOS Flex’in daha evvel hiç fidye yazılımı saldırısı yaşamamış, az bakım gerektiren bir işletim sistemi olması nedeniyle daha az BT nezareti gerektirdiği de belirtiliyor.

Özetle, pek çok firma elindeki eski model PC’leri çöpe atmadan çalıştırmaya devam etmek için yakında ChromeOS Flex kullamaya başlayabilir. Bu da ChromeOS Flex’in bir anda on milyonlarca kullanıcıya ulaşması manasına geliyor. Bu kadar geniş bir kullanım alanı bulduğunda ise bu işletim sistemi için güçlü bir uygulama/yazılım takviyesi de oluşacaktır.

Comments are closed.