google-clickbaitleri-temizleyecegine-kelam-verdi-yapay-zek-ile-uretilen-icerikler-arama-sonuclarinda-uste-cikmayacak-gBlIrPhu.jpg

Google, Clickbait’leri Temizleyeceğine Kelam Verdi: Yapay Zekâ ile Üretilen İçerikler, Arama Sonuçlarında Üste Çıkmayacak

ABD merkezli teknoloji devi Google’dan Arama hizmetine ait yeni bir atılım geldi. Şirket, mevcut algoritmasında birtakım değişiklikler yaptığını açıkladı. Bu değişiklikler, kullanıcıların hakikaten aradığını bulmasını kolaylaştıracak üzere görünüyor. Gelin daima birlikte, Google Arama’nın yeni algoritmasına yakından bakalım.

Bugün çok sayıda internet sitesi, Google Arama sonuçlarının birinci sırasında görünmek için saçma sapan içerikler üretebiliyor. Buradaki maksat, kullanıcı yararı değil, üst sırada görünmek oluyor. Hâl bu türlü olunca da kullanıcılar, nitekim muhtaçlığı olan bilgiye ulaşmakta zorlanıyor. İşte bunun farkında olan Google, yeni algoritması ile “gerçek” içeriklerin ön planda gösterilmesini sağlayacak. Kalitesiz içerikler, artık daha uygun tespit edilecek ve daha alt sıralara gönderilecek.

Google, yapay zekânın ürettiği içerikleri filtreleyecek

Google, hazırladığı blog gönderisinde yapay zekâ tabirini kullanmamış olsa da yeni algoritma, bilhassa de yapay zekânın ürettiği içeriklere odaklanacak. Yeni filtreleme sistemleri sayesinde yapay zekânın ürettiği içerikler, artık geri plana gönderilecek. Bu sayede üzerine emek verilmiş ve sahiden kullanıcı yararı gözeten içeriklerin birinci sıralarda gösterilmesi sağlanacak. Google’a nazaran yeni algoritma, yapay zekânın ürettiği içeriklerin birinci sıralarda gösterilmesini yüzde 40 azaltacak.

Google Arama’nın yeni algoritması, spam içerikler için de kimi değişiklikler getiriyor. Artık bir internet sitesinde yayımlanan üçüncü taraf kalitesiz içerikler, spam filtrelerine takılmaya başlayacak. Ayrıyeten geliştiricilerin, mühleti dolmuş alan isimlerini yine aktifleştirmeleri ve sadece ön plana çıkmak için içerik üretmeleri de fayda sağlamayacak. Google, bu cins içerikler için de filtre uygulayacak ve ön sıralara çıkartmayacak.

Comments are closed.