elon-musk-ve-xe-milyonlarca-dolarlik-dava-aciyorlar-A6JidOBv.jpg

Elon Musk ve X’e milyonlarca dolarlık dava açıyorlar

Aralarında eski CEO Parag Agrawal’ın da bulunduğu bir küme eski Twitter yöneticisi, Elon Musk ve X’e milyonlarca dolarlık ödenmemiş kıdem tazminatları nedeniyle dava açıyor.

Musk şirketin denetimini devraldığında birinci işi Agrawal, CFO Ned Segal, baş hukuk sorumlusu Vijaya Gadde ve genel danışman Sean Edgett‘i kovmak olmuştu. Davaya nazaran Agrawal 57,4 milyon dolar, Segal 44,5 milyon dolar, Gadde 20 milyon dolar ve Edgett 6,8 milyon dolar olmak üzere toplamda yaklaşık 128 milyon dolar kıdem tazminatı almaya hak kazandı.

Dava, Musk’ın biyografidini muharriri Walter Isaacson’ın olaylara ait anlatımına atıfta bulunarak, Musk’ın Twitter mutabakatını bir gün erken bitirmek için çabuk ettiğini, böylelikle yöneticileri son pay senedi opsiyonlarının hak edişlerinden çabucak evvel kovabildiğini açıklıyor. Isaacson’a söylediğine nazaran, Musk bu yasal hareketin kendisine yaklaşık 200 milyon dolar kazandırdığını söyleyerek övünüyor.

“Musk faturalarını ödemiyor, kuralların kendisi için geçerli olmadığına inanıyor ve servetini ve gücünü kendisiyle tıpkı fikirde olmayan herkesi ezmek için kullanıyor” denilen davada, “Musk davacıların kıdem tazminatlarını ödemek istemediğine karar verdiği için onları sebepsiz yere kovdu, akabinde uydurma bir sebep uydurdu ve çeşitli şirketlerinin çalışanlarını kararını onaylamaları için atadı” tabirleri yer alıyor.

Eski Twitter çalışanlarının kıdem tazminatlarını ödemediği gerekçesiyle şirkete açtığı birinci dava bu değil. Başka bir davada Twitter’ın eski çalışanlarına 500 milyon dolardan fazla ödenmemiş kıdem tazminatı borcu olduğu tez edilmişti. Agrawal, Segal ve Gadde daha evvel de hissedar davaları ve Musk’ın devralmasından kaynaklanan başka soruşturmalar sonucunda ödenmeyen yasal faturalar nedeniyle şirkete dava açmıştı.

Comments are closed.