dunyanin-en-zararli-siber-curum-orgutu-11-ulkenin-ortak-operasyonuyla-yakalandi-dfUd2mZw.jpg

Dünyanın “En Zararlı” Siber Cürüm Örgütü, 11 Ülkenin Ortak Operasyonuyla Yakalandı

Salı günü yapılan açıklama ile 11 ülkeden kolluk kuvvetlerinin katıldığı bir operasyonda, son periyodun en ziyanlı siber cürüm kümeleri ortasında yer alan LockBit’in bilgisayarlarına ve yazılımlarına el konulduğu açıklandı.Çok sayıda fidye akınında kullanılan yazılımlarla bilinen grup, etkisiz hâle getirildi. 

LockBit örgütünün ele geçirilen donanımları ve yazılımları ortasında, çalınan datalara ilişkin yüzlerce elektronik anahtar, darkweb’de ödeme yapmayı reddeden şahıslara ilişkin bilgilerin paylaşıldığı internet sitesi gibi araç ve yazılımlar yer alıyor. Kendilerinden talep edilen ölçüde kripto para ödemesi yapmayan bireylerin bilgileri bu formda paylaşılıyordu. 

LockBit’e ağır darbe

Kronos Operasyonu adı verilen ve Birleşik Krallık’tan yetkililerin uyumunda gerçekleştirilen operasyonda, NCA ve FBI birinci olarak LockBit sitesinde bilgiler paylaşmaya başladılar. Teknik olarak LockBit’i bir müddet trolleyerek operasyona başlayan yetkililer, daha sonra LockBit sitesini de ele geçirdi. Sitede “Bu site artık Birleşik Krallık Ulusal Hata Yönetimi’nin denetimindedir.” ifadesini paylaşan yetkililer, toplamda 200 hesapta tutulan, açıklanmayan ölçüde kripto paraya da el koyarken, biri Ukrayna’da biri de Polonya’da yaşayan iki kişiyi de gözaltına aldı. 

LockBit yazılımı, dünyanın en çok kullanılan fidye yazılımı olarak öne çıkıyor. Bu teknikte, bir kişinin ya da tertibin bilgilerini çalan siber hatalılar, bilgilerin iadesi ya da sızdırılmaması için bir ölçü ödeme talep ediyordu. Rusya merkezli olduğuna inanılan LockBit, fidye taarruzlarının yüzde 25’inde kullanılıyordu. 

Comments are closed.