dunyanin-en-buyuk-dark-web-pazari-alphabayin-karanlik-kissasi-neler-donuyor-haberimiz-yok-BEKPESFK.jpg

Dünyanın En Büyük “Dark Web” Pazarı AlphaBay’in Karanlık Kıssası: Neler Dönüyor Haberimiz Yok…

Uyuşturucu ticareti, kimlik hırsızlığı, kara para aklama… Hepsinin tıpkı anda döndüğü bir dark web pazarı düşünün. İşte o, AlphaBay’den diğer bir yer değildi. Üstelik ulaşılan kitle o kadar büyüktü ki sahibi milyoner olmuştu.

Hazırsanız AlphaBay’in sahibi kim, pazarda neler döndü, bu kara ticaretten ne kadar gelir elde etti ve sonrasında neler oldu sorularını cevaplayalım.

Dark web, uyuşturucu ticaretinin kolay bir halde yapılabildiği bir yerdi.

2000’lerin başında, Silk Road adlı pazar, dark web üzerindeki en bilindik uyuşturucu ticareti adresiydi. Piyasada rekabet bile yoktu, o sitenin olması kafiydi. Fakat 2010 yılında Silk Road’un başındaki kişi tutuklandı ve emsal olması ismine ömür uzunluğu mahpus cezası aldı.

Bu ceza, başkalarını caydırdı mı dersiniz? Hayır. Tersine Silk Road’un boşta kalan tahtına geçmek için rekabet başladı. Birçok uyuşturucu satış adresi daha ortaya çıktı. AlphaBay de onlardan biriydi.

22 yaşındaki bir gencin kurduğu pazar, onu sırf 3 yıl içinde multimilyoner yaptı.

Kanadalı Alexandre Cazes, pazarını kurduğunda şimdi 22 yaşında olan, ABD hükûmeti evraklarına nazaran dünyanın en kârlı dark web pazarına sahip bir milyonerdi. 

“Alpha02” kullanıcı ismine sahip Alexandre’nin yaklaşık 23 milyon dolar parası vardı ve bunun yanında 12.5 milyon dolarlık mülke ve araçlara sahipti. Peki tüm bunları nasıl mı kazandı? Göreceğiz.

Uyuşturucu dağıtımı, kimlik hırsızlığı, kara para aklama, ateşli silahlar, bilgisayar korsanlığı…

Alexandre’nin 2014 yılında kurduğu AlphaBay, birinci 90 günde 14.000 kullanıcıya ulaşan, dark web üzerinden erişilen bir pazardı. 2015 prestijiyle 200.000’den fazla kullanıcısı vardı ve web sitesinde 30.000’in üzerinde eser listeleniyordu. Birinci başlarda sadece kredi kartı bilgileri satılıyordu. Sonrasında ise işleri daha kârlı hâle getirmek için uyuşturucu üzere pek çok eserin satışı başladı.

AlphaBay, Bitcoin’in yanı sıra öbür kripto ünitelerini de ödeme formülü olarak kabul ediyordu ki moderatörlerin ve kullanıcıların kimlikleri gizlensin. Sitenin tasarımı ise kolaylığıyla Amazon’u andırıyordu. Gitgide büyüyen site, rakiplerini çoktan alt etmişti ve Silk Road’un tahtına geçmişti.

Resmî evraklara nazaran pazarın yıllık satışları, yüz milyonlarca doları buluyordu.

Alexandre, oradan kazandığı parayla Tayland’da eşiyle lüks bir hayat yaşıyordu. Lamborghini üzere pek çok otomobile ve birden fazla mülke sahipti. Kıbrıs, Lihtenştayn, İsviçre, Antigua ve Barbuda’da varlıkları vardı. Hasılı multimilyonerdi.

Üstelik tüm bunları, her satıştan %2 ila %4 komisyon alarak yapmıştı. Tek çalışan kendisi de değildi. Sağ kolu, halka münasebetler müdürü ve birçok moderatörü vardı. Kendisi sitenin kurucusu ve beyni olduğu için işlerle pek ilgilenmiyordu. Alexandre, villasında ve lüks otomobillerinde sefa sürerken FBI harıl harıl onu arıyordu.

Satıcılara kolay bir biçimde ulaşabiliyorlardı ancak Alexandre’yi bulmak çok zordu.

Siteye girdiklerinde tıpkı Amazon’daki üzere eserin satıcısının ismi yazıyordu. Polisler, onları basitçe bulabilirdi ancak asıl ulaşmak istedikleri her şeyin gerisindeki beyindi. Üstüne ne kadar baş patlatıp araştırma yapsalar da Alexandre’yi bulamıyorlardı. Artık polisler de ümitsizdi.

Bir gün, polislerden biri bilgisayarında siteyi incelerken bir şeyi fark etti. İşte bu bir polisin gördüğü ufacık detay sayesinde olaylar, çorap söküğü üzere gidecekti.

Alexandre’nin yaptığı kusur, tutuklanmasına neden oldu.

Alexandre’nin kişisel e-posta adresi, internette görünür bir hâlde duruyordu. AlphaBay şifrelerini unutan kullanıcılara gönderilen e-postalardaki başlıkta “[email protected]” adresi yer alıyordu. Üstelik bu adam, başarılı bir bilgisayar uzmanıydı. Ne kadar da amatörce bir hata…

Bunu fark eden polis, çabucak takıma anlattı. Adresin izini süren hükûmet, FBI ve farklı ülkelerden 11 kurum; Alexandre Cazes’e ulaşmaya çalıştı. E-postadaki 91, doğum yılını temsil ediyordu. Ayrıyeten bu e-posta ile daha evvel bir sitede yorum bırakmıştı. Yorumda ismi de yazıyordu.

Alexandre’nin meskeni

Artık aradıkları kişinin kim olduğunu biliyorlardı ve tutuklama buyruğu çıkmıştı. Konutuna yapılan baskınla yakalanan ve birden fazla hatadan zanlı olarak tutuklanan Cazes, Bangkok Narkotikle Uğraş Ofisinde bir hücrede tutuldu. Bu sırada ABD’ye iade edilmesiyle ilgili görüşmeler sürüyordu.

Alexandre, hem kendini hem onlarca insanı öldürmüştü.

Savcılarla görüşmeye birkaç saat kala Alexandre meyyit bulundu. Karanlık multimilyoner, intihar etmişti. Sattığı eserler yüzünden Amerika’da birçok kişinin aşırı dozdan vefatları de tespit edildi.

Böylece internetin karanlık katmanlarında dönen ticaret pazarlarından birinin dönemi, bu formda kapanmıştı. Elbette şu anda AlphaBay üzere birçok dark web pazarı faaliyet göstermeye, yetkililer ise tespit etme çalışmalarına devam ediyor.

Kaynaklar: United Nations Office on Drugs and Crime, U.S. Department of Justice, ABC, CBC

İlginizi çekebilecek öteki içeriklerimize göz atabilirsiniz:

Comments are closed.