dragons-dogma-2-hayranlari-mutlu-etmek-istiyor-EWxwxYKN.jpg

Dragon’s Dogma 2 Hayranları Mutlu Etmek İstiyor

 
Serinin devam oyunu olarak karşımıza çıkmaya hazırlanan Dragon’s Dogma 2, çok beklenen imaller ortasında yer alıyor. Bir oldukça dikkat çeken yapısıyla bir arada sunulmak istenen bu üretimde, fantastik bir dünya içerisinde bulunuyoruz ve bu dünyada hayatta kalmanın yollarını arıyoruz. Daha çok şiddetli ögelerle birlikte bizlere sunulacak olan bu üretim içerisinde, türlü türlü düşmanlara karşı gelmeye çalışıyoruz. Aslanlarla, kaplanlarla, devasa şahinlerle ve daha ziyadesiyle birlikte kapışabileceğimiz bu üretiminde karakter olarak da bir seçim yapabildiğimizden bahsedebiliyoruz.
 
Her türlü duruma karşı hazırlıklı olmamız gerektiği bu dünya içerisinde, sahiden de kuvvetli ve tehditkar bir ortamın olduğundan bahsedebiliyor ve tıpkı vakitte açık dünyası ile bir arada dikkatleri üzerine çekiyor. Düşmanlara ve vazifelere karşı yaklaşımımızı büsbütün kendimiz ayarlayabildiğimiz ve kendi tecrübemizi özelleştirip kişiselleştirebildiğimiz üretimde, yapabileceğimiz epey fazla iş bulunuyor. Bu vazifelerle birlikte de oyundaki yerimizi almaya koyuluyoruz. Hem ana misyonlarla hem de yan vazifelerle birlikte dalış yapabileceğimiz bu fantastik dünya içerisinde, bizleri bekleyen birçok tehdit ve ilgi cazip olay bulunuyor.
 
Serinin yeni oyunu olarak karşımıza çıkmaya hazırlanan bu üretimde, elbette seyahatimiz sırasında ilgi cazip ortamlarla birlikte karşılaşabiliyor ve bu ortamları keşfederken bir yandan da çeşitli kaynakları toplamak için elimizden geleni yapmaya koyuluyoruz. Bu usul oyunlarda etrafı keşfetmek ve aksiyon ve rol yapma tecrübesiyle birlikte yer almak, sahiden de bu şekil oyunları sevenlere büyük oranda hitap ediyor. Oyunda çabucak görünüşlerinden hücum tarzlarına kadar hayli fazla düşman çeşidi bulunuyor.
 
 
 
Bu düşman çeşitlerini ortadan kaldırmak için elbette elinizdeki kılıca ve büyülere yüklenebiliyor ve birebir vakitte başka taraftan karakter odaklı bir yapı olduğundan ötürü farklı farklı karakter sınıflarıyla ve güçleriyle karşılaşabiliyorsunuz. Öncelikle oyunda farklı büyü tipleri ile, kılıçlarınızla, uzaktan yay ve oklarınızla bir arada düşmanlara karşı gelebiliyor ve bunları istediğiniz halde kullanabiliyorsunuz. Düşmanlara karşı başka taraftan kendi marifetlerinizi faal hale getirerek bir anda üzerlerine hakikat atılabiliyor, onları bir anda ortadan kaldırabilir ve yerle bir edebiliyorsunuz. Çeşitli komboları kullanabileceğiniz ve bu komboları dilediğiniz formda düşmanlara karşı sunabileceğiniz üretimde, aksiyon sistemine de hakikaten vurgu yapıldığını aktarabiliyoruz.
 
Sürükleyici bir fantastik dünya içerisinde yer aldığımız üretimde, elbette birinci oyunda yer alan ortamların, ikonik karakterlerin ve daha fazlasını yer aldığını görebilir ve daha gelişmiş bir sistemle bir arada de oyundaki yerimizi alabiliriz. Kendi tecrübemizi özelleştirebileceğimiz üretiminde, her türlü duruma karşı hazırlıklı olmamız gerekir. Oyunda oyunculara meydan okuyan tek oyunculu bir kıssa kısmı yer alıyor ve bu öyküye odaklı imal içerisinde de hem aksiyon hem de rol yapan ögeleriyle birlikte ilerleyişimize kaldığımız yerden devam edebiliyoruz. Keşfe açık açık dünyası ile yer aldığımız üretimde, hakikaten de yapabileceğimiz hayli fazla iş bulunuyor. Bu ortamları istediğimiz biçimde keşfedebiliyor ve tıpkı vakitte ikonik karakterlerle de karşılaşabiliyoruz.
 
Bu karakterlerle karşılaştıktan sonra onların art plandaki öykülerini öğrenebiliyor ve tıpkı vakitte onların bizlere çeşitli misyonlar verdiğini deneyimleyebiliyoruz. Onlardan misyon aldıktan sonra elbette farklı bölgelere gerçek ilerleyebilir ve açık dünya içerisinde yer aldığımız müddet boyunca bu bilinmeyen noktaları da açığa çıkarmak için elimizden geleni yapmaya koyuluyoruz. Oyunda her bölgenin farklı atmosferi ve görünümleri bulunuyor. Birebir vakitte düşman çeşitliliği amaç bölgelere nazaran değişkenlik gösterebiliyor. Elbette bu ortamların dikkat cazip atmosferleri ve görüntüleri daima olarak bizlere ekran imajı almaya itiyor ve oyunda hakikaten de dikkat cazibeli görüntülerin olduğundan bahsedebiliyoruz. Bu formda oyunda ilerlemeye çalışıyor, bu bölgeleri keşfedebilir ve daha fazlasını gerçekleştirebiliyoruz.
 
 
Tek oyunculu bir öykü modunun bizlere aktarıldığı üretimde büyük bir macera tecrübesi bizlere sunuluyor. Oyunda karakter odaklı bir yapının olduğundan bahsettik. Dış görünüşümüzden kullandığımız donanımlara kadar farklı biçimlerde oyunda yer alabiliyor ve tıpkı vakitte öykü odaklı bir üretim içerisinde fantastik dünyayı keşfederken öbür yandan ise öykü ögelerini burada görebiliyoruz. Art planda yer alan kıssayı elbette devam oyununun gerekliliklerini yerine getirmeye hazırlanıyor. Tıpkı vakitte hem bu öykü durumu karakterler ortası diyaloglarla hem de orta sahnelerle bir arada bizlere aktarılıyor ve burada nitekim de sinematik bir tecrübe de elde etmeye çalışıyoruz.
Bu üslup oyunlarda kıssa anlatımı elbette genel olarak karakterler aracılığıyla bizlere sunulmak istenir ve bu oyunda da birebir halde bunların olduğundan bahsedebiliyoruz. Yapay zekanın bu üslup oyunlarda hayli değerli olduğunu da vurgulamak gerekiyor. Zira yapay zekalı düşmanların elbette bizlerin ataklarına karşı farklı hallerde akına geçmesi ve yaptığımız atılımları son derece tahlil etmesi hayli önemli. Bu biçim oyunlarda bu yapay zekanın gerekliliği ve düzgün çalışması ön plana çıkmaya hazırlanır ve oyuncular bu formda yorumlamalarda bulunuyor. Münasebetiyle oyunda yer aldığımız mühlet boyunca yapay zekaların ve düşmanların bizlerin atılımlarına karşı reaksiyon vermesi ve açık dünya içerisinde yer alan karakterlerin ise rastgele bir yaptığımız olaya reaksiyon göstermesi sahiden de oyuncular tarafından sevilen ögeler ortasında bulunuyor.
Serinin uzun müddettir beklenen devam oyunlarından biri olan bu üretimde elbette yaratıcılığımıza meydan okuyan bir macera bizleri bekliyor. Burada kullanabileceğimiz silahlar epey fazla değişkenlik gösterebiliyor ve burada her bir oyuncu farklı bir tecrübe elde edebiliyor. Zira bu üslup oyunlarda yapabilecekleriniz epeyce farklı olduğundan ötürü ve birebir vakitte farklı kombolarla ve aksiyon sistemi ile bir arada ilerlediğinizden ötürü her bir oyuncu yeni bir içerikte buluşabiliyor. Öteki taraftan vazifeleri farklı biçimlerde tamamlayışınızda elbette burada değişkenlik gösterebiliyor.
 
 
 
Oyunda istediğiniz biçimde farklı silahlar ve donanımlar kullanabiliyor, kılıçlardan yaylara, büyülerden daha fazlasına kadar bu ögelerle karşılaşabiliyorsunuz. Rol yapma serisinin uzun müddettir beklenen devam oyununda öykü odaklı bir yapı ile karşılaşabiliyor ve birebir vakitte istediğimiz biçimde savaşlara katılabiliyoruz. Bu silahların kullanımı büsbütün bize ilişkin oluyor ve hangisi üzerinde usta olmak istiyorsanız ona nazaran geçiş sağlayabiliyorsunuz. Elbette oyunda kullandığınız silahlara nazaran yapabileceklerinize farklılık gösterebiliyor ve kombolarınızı da buna nazaran ayarlayabiliyorsunuz.
 
Oyunda farklı bölgelere gerçek ilerleyerek buraları keşfediyor ve birebir vakitte kaynakları toplayarak da farklı donanımların sahibi olabiliyorsunuz. Öbür taraftan farklı düşmanlarla bir arada burada karşılaşabiliyor. İrili ufaklı düşmanların haricinde bir de burada işveren savaşları yer alıyor. İşveren savaşları elbette daha güçlü bir aksiyon sistemini beraberinde getiriyor ve burada uzunca müddet bu düşmanla bir arada kapışmak durumunda kalıyoruz.
Örneğin oyun içerisinde devasa bir ayı ile birlikte kapışabiliyor, öteki taraftan dev üzere bir Şahin ile karşı karşıya kalıyor. Tıpkı vakitte aslanla burada gayrete girmek durumunda kalır ve daha fazla canlıyla ve başka düşmanlarla bir arada burada hayatta kalma uğraşına katılabiliyoruz. Elbette bunlarla kapışırken öncelikle onların nasıl akın yaptığını öğrenmek gerekiyor ve ona nazaran de kendi taarruz ve savunma tarzımızı ortaya koyabiliyoruz.
Dolayısıyla öncelikle işverenleri nasıl saldırdığını öğrenmeli ve ona nazaran kendi savunma sisteminizi ortaya çıkarmalı ve tıpkı vakitte onların ataklarını boşa çıkaracak atakları de burada gerçekleştirmelisiniz. Bunları yaptıktan sonra elbette onların canını yavaş yavaş azaltabilir ve onları tuzağa çekerek de etraf ögelerini kullanarak ortadan kaldırabilirsiniz. Hasebiyle burada kullanabileceğiniz taktikler ve planlamalar büsbütün size ilişkin olarak değişkenlik gösterebilir ve böylelikle siz de şiddetli bir işveren savaşı içerisinde yerinize alabilirsiniz.
Bu işveren savaşları muhakkak bir bölge içerisinde gerçekleşebilir ve birebir vakitte çevreyi de kendi lehinize kullanmak için elinizden geleni yapmaya koyuluyorsunuz. Etraf ögelerini elbette kendi avantajınıza kullanmak burada hayli değer arz ediyor. Zira işveren ile kapışırken burada uzunca vakitler yer alabilir ve çevreyi düzgün tahlile ederek buradaki ögeleri kullanmak durumunda kalabiliyorsunuz.
 
 
Örneğin önünüzde bir ağaç var ise elbette tam düşman saldıracakken bu ağacı siper olarak kullanabilir ve kendinizi bu ataktan savunabilirsiniz. Bu biçim etraf ögelerine kullanarak dilediğinizi gerçekleştirebilir ve daha fazlasını bu oyunda görebilirsiniz.
Yapay zekanın epey değerli olduğu üretimde elbette son teknoloji geliştirmelerle bir arada grafikleri ve animasyonların bizlere sunulacağını aktarabiliriz. Daha evvel yayınlanan fragmanlara ve oynanış içeriklerine de bakacak olursak hem atmosferlerin hem de grafik kalitesinin öbür taraftan animasyonlarında bizlere hoş bir halde aktarılacağını doğrulayabiliriz. Elbette bu şekil oyunlarda grafiklerin ve gerçekçiliğin epey ön planda olması da oyuncular tarafından sevilen özellikler ortasında yer alıyor. Aksiyon sistemi ile hatta rol yapma yöntemi ile bir arada ön plana çıkmaya hazırlanan bu oyunda gizemli canlıların olduğundan da bahsedebiliyoruz.
Açık dünya sistemi ile birlikte bizlere sunulacak üretimde elbette bir yerden bir yere gitmek için çeşitli binekleri kullanabiliyor yahut süratli seyahat sistemiyle birlikte de bir yerden bir yere yanlışsız atlayabiliyoruz. Zira açık dünya geniş olduğundan bahsetmek gerekiyor ve bir yerden bir yere ulaşmak için burada uzunca vakitler geçirmek durumunda kalıyoruz.
İlk etapta elbette bir yerden bir yere gitmek eğlenceli olabilir lakin oyunun ilerleyen saatlerinde daima olarak uzak yerlerden birebir yere gitmeye çalıştığınızı düşünürsek bu bir yerden sonra sıkıcı hale gelebilir. Hasebiyle oyunda yer aldığınız müddet boyunca bu biçim süratli seyahat sistemlerini yahut binek hayvanlarının olduğundan da bahsetmemiz gerekiyor. Bu formda oyunda bir yerden bir yere hakikat süratli bir biçimde ulaşabiliyor ve birebir vakitte vakitten tasarruf edebiliyorsunuz. Lakin bunları elbette oyunun ilerleyen kısımlarında faal hale getirebiliyor ve yeni maharetlerin de kilidini açabiliyorsunuz.
 
 
 
Tek oyunculu savaş tecrübesi ile birlikte atılabileceğiniz bu üretimde, karakterlerinizi dilediğiniz formda özelleştirebilir ve birebir vakitte eşli oyun modu ile de (bildiğimiz eşli oyun modu değil) oyundaki yerinizi alabilirsiniz. Ağ üzerinden öbür oyuncularla birlikte oynayabileceğiniz ve yanınıza arkadaşlarınızı da çağırabileceğiniz üretimde, başka oyuncularla bir mutabakata varabiliyor ve yanınıza her vakit eşlik edecek çeşitli oyuncuların ve karakterlerin olduğundan da bahsedebiliyoruz. Eşli oyun modunun temelinde, öteki oyunculardan 2 adede kadar karakter almayı içeren bir mutabakat imzalıyorsunuz. Bu muahede ile birlikte yanınıza karakterler gelebilir ve o karakterlerle bir arada de düşmanların üstesinden gelmeye çalışıyorsunuz. Yani direkt olarak bir eşle oyun modunun kelam konusu olduğunda ne yazık ki bahsedebiliyoruz.
Kısaca toparlayacak olursak, oyunda açık dünyası ve fantastik dünyası ile ilgi alımlı ortamların yer aldığından bahsedebiliyoruz. Yanınıza alabileceğiniz arkadaşlarla bir arada oyunda ilerleyişinize kaldığınız yerden devam edebiliyor, tek oyunculu bir öykü modu ile aksiyon ve rol yapma ögelerini ön planda bulundurabilirsiniz ve daha fazlasını bu oyunda gerçekleştirebiliyorsunuz. Oyunu siz de bekleyenlerdenseniz, elbette Steam sayfası üzerinden istek listenize ekleyebilir ve oyun çıktığı vakit haberdar olabilirsiniz. Oyun birebir vakitte ön siparişleri şu anda açık durumda ve 50 dolarlık bir fiyat etiketi ile karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Öbür taraftan oyun 22 Mart tarihinde biz oyun severlerin sistemlerine geliyor.

Comments are closed.