cok-sevilen-windows-surumu-icin-dayanak-sonlaniyor-VbyyPpbP.jpg

Çok sevilen Windows sürümü için dayanak sonlanıyor!

Microsoft, Windows 10’u kademeli olarak kullanımdan kaldırmaya hazırlanıyor. Windows 10 için yayınlanan eski paketlerin kullanım ömrü tamamlanıyor. Bunların sonuncusu ise 21H2 paketi oldu. Microsoft, Windows 10 21H2 için yeni bir ikazda bulundu.

Windows 10 21H2 için son tarih yaklaştı

Microsoft, Kasım 2021 Güncellemesi olarak da isimlendirilen Windows 10 21H2 için takviyesini 11 Haziran 2024 tarihinde sonlandıracağını açıkladı. Bu, şirketin kullanıcıları Windows 11’e gerçek yönlendirdiği bir süreçte epeyce manalı görünüyor.

21H2’nin kullanımdan kaldırılma süreci birçok sürümü etkileyecek. Bunlar ortasında Windows 10 Enterprise, Enterprise çoklu oturum, Education ve IoT Enterprise sürümleri bulunuyor. Bu sistemlerin daha çok iş ve eğitim bilgisayarlarında kullanıldığını belirtmek gerekiyor.

Önümüzdeki Haziran ayından itibaren, bu yapılandırmalar artık güncelleme almayacak. Ayrıyeten eskiyen yazılım meselelerine maruz kalacağı için kullanılması zorlaşacak. Güvenlik güncellemeleri bir yıl daha devam edecek olsa da, şirketler için sürdürülebilir bir olmayacak üzere duruyor.

Microsoft, etkilenen tüm müşterilerin önümüzdeki yazdan evvel Windows 10 22H2 sürümüne yükseltme yapmasını bekliyor. Windows 10’un bu son sürümünün dayanağı ise Ekim 2025 olarak belirlendi. Yani bu tarihten sonra Windows 10 dayanağı de bitmiş olacak.

Windows 10, bilhassa ticari bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor. Lakin bu atak, işletim sisteminin önümüzdeki yıllarda Windows 11 için büsbütün kullanımdan kaldırılmasına yönelik son adımı temsil ediyor.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Cevaplarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle basitçe paylaşabilirsiniz.

Comments are closed.