cin-dunyanin-en-guclu-ustun-bilgisayarini-uretmis-olabilir-8dWgYPqI.jpg

Çin, Dünya’nın en güçlü üstün bilgisayarını üretmiş olabilir

Çin, şu anda var olan en güçlü makine olduğuna inanılan Tianhe-3 harika bilgisayarını sessiz bir formda çalıştırmaya başladı. Çin’de geliştirilip üretilen bir harika bilgisayardan bekleneceği üzere Guangzhou’daki Ulusal Üstün Bilgisayar Merkezi için inşa edilen makineyi çevreleyen büyük bir gizem bulutunun olması ise pek çok spekülasyona yol açtı.

“Xingyi” olarak da bilinen Tianhe-3’ün, Hewlett Packard Enterprise ve AMD tarafından Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı için geliştirilen yakında çıkacak “El Capitan” harika bilgisayarının yeteneklerini potansiyel olarak aşarak muhteşem bilgi süreç teknolojisinde değerli bir ilerleme olduğu düşünülüyor.

TheNextPlatform, Kasım 2023’te Top500 harika bilgisayar sıralamasının bir tahlilini gerçekleştirdi ve bu tahlil, Tianhe-3’ün Yüksek Performanslı LINPACK’te 2,05 exaflop’luk bir tepe performansına ve 1,57 exaflop’luk daima bir performansa sahip olabileceğini öne sürdü. Site, bunun onu “Dünya’da şimdiye kadar bir ortaya getirilmiş en güçlü makine” yapacağını söyledi.

Tianhe-3, Çin’deki Ulusal Savunma Teknolojisi Üniversitesi tarafından üretilen bir dizi harika bilgisayardan en sonuncusu olarak karşımıza çıkıyor. Daha evvelki muhteşem bilgisayarlar Tianhe-1 ve Tianhe-2 de harika bilgisayar dünyası üzerinde değerli tesirler yaratmıştı. Tianhe-2, üretilmesinin üzerinden birkaç yıl geçmesine karşın hala birinci 30 üstün bilgisayar ortasında yer alıyor.

Tianhe-3’ün en ilgi cazibeli özelliklerinden biri işlemcisi. Matrix-3000 (MT-3000) hızlandırıcılarının programlanmasıyla ilgili kısa bir mühlet evvel arXiv’e gönderilen bir olay çalışması, makinenin mimarisine dair birtakım bilgiler sundu. Bu bilgileri derinlemesine inceleyen TheNextPlatform, Tianhe-3’ün CPU ve hızlandırıcı hesaplamaya sahip hibrit bir aygıtın yanı sıra ikisi hesaplama kompleksinde yer alan üç farklı tıpta bellek kullandığı sonucuna vardı.

Sitenin açıklaması şu haldeydi: “El Capitan’da yer alan AMD ‘Antares’ MI300A CPU-GPU hibritine, bugünlerde AI ve HPC sistemlerinde flop’ları zorladığını gördüğümüz farklı CPU-GPU sistemlerinden daha fazla benziyor. MT-3000 başlı başına farklı bir devdir ve Çin’in yerli dökümhanesi Semiconductor Manufacturing International Corp’un (SMIC) muhtemelen yekpare bir kalıp yapmak için 14 nanometrelik bir sürece kâfi ölçüde transistör sığdıramadığı göz önüne alındığında, bunun bir çip paketleme mimarisi kullandığı varsayılabilir. Lakin yeniden de, tahminen bu 10 nanometrelik, hatta 7 nanometrelik bir aygıttır. Şayet NUDT maliyeti umursamıyorsa, SMIC sistemi yapmak için on binlerce âlâ MT-3000 modülü bulabildiği sürece randıman berbat olabilir.”

Tianhe-3 muhteşem bilgisayarı, yüksek performanslı bilgi süreç, yapay zeka büyük model eğitimi ve büyük bilgi tahlili dahil olmak üzere çeşitli uygulama senaryolarını destekleyecek. Guangzhou Kenti ve Guangdong Eyaletine hizmet sağlayan Ulusal Muhteşem Bilgisayar Guangzhou Merkezi’nin çok alanlı uygulama hizmeti yeteneklerini de artırması bekleniyor.

Comments are closed.