cimer-sikayet-nasil-yapilir-DehhNhZa.jpg

CİMER şikayet nasıl yapılır?

2015 yılında kullanıma sunulan Cumhurbaşkanlığı İrtibat Merkezi yahut kısa ismiyle CİMER, vatandaşların direkt Cumhurbaşkanlığı ile irtibata geçmesine imkan tanıyor. Yurttaşlar, bu platform ile talep, ihbar ve şikâyetlerini iletebilir. Pekala CİMER üzerinden şikayet etme nasıl yapılır? Bu içeriğimizde adım adım anlatacağız.

CİMER üzerinden şikayet etme nasıl yapılır? (Adım adım)

CİMER, rastgele bir kısıtlama olmadan tüm yurttaşların yararlanabileceği bir hizmet. Vatandaşlık bilgileri ile sisteme giriş yapılabilir, talepler takip edilebilir yahut yeni bir talepte bulunulabilir. Kullanması bir epey kolay.

CİMER üzerinden yaptığınız şikayetler birinci olarak Cumhurbaşkanlığı, ardından ilgili kuruma iletilir. Örnek vermek gerekirse mahallenizin elektrik altyapısında bir sorun varsa ve bunun için şikayette bulunduysanız bu şikayet öncelikle Cumhurbaşkanlığı Merkezi, ardından bölgenize hizmet veren güç şirketine gönderilir. Pekala CİMER üzerinden şikayette bulunma nasıl yapılır?

1. Adım: CİMER Sistemine Giriş Yapın

CİMER üzerinden şikayet etme için öncelikle buraya tıklayarak yahut arama çubuğu üzerinden www.cimer.gov.tr adresine ulaşmalısınız. Web sayfasındaki form üzerinden “BAŞVURU YAP” butonuna tıklayın. Şayet e-Devlet hesabınız varsa bu hesap aracılığıyla süratlice giriş yapabilirsiniz.

Eğer e-Devlet hesabınız yoksa vatandaşlık bilgileriniz aracılığıyla giriş yapmanız gerekiyor. Bunun için “T.C. Kimlik Numarası”, “Adınız”, “Soyadınız”, “Doğum Tarihiniz”, “Kimlik Seri No”, şayet kimliğiniz eskiyse “Eski Kimlik” seçeneğini seçip “Kimlik Sıra No” ve “Cep telefonu numaranız” alanlarını doldurun.

Son olarak “KVKK Metni” seçeneğini işaretleyin ve sonrasında “Onay kodu gönder” butonuna tıklayın. Telefonunuza girişi doğrulamak için kod bir içeren bildiri gönderilecek. Gelen kodu web sayfasındaki metin kutusuna girdikten sonra “Devam Et” butonuna tıklayın.

2. Adım: Kimlik Bilgileri

Sisteme giriş yaptıktan sonra Kimlik Bilgileri kısmı üzerinden öncelikle talep sebepleri ortasından “Şikayet” seçeneğini işaretleyin. Ardından metin kutularında boş alanları doldurup, ilgili bilgileri okuyup yanlışsız olduğundan emin olun.

Eğer bilgiler şimdiki değilse, “Mernis Bilgilerimi Güncelle” butonuna tıklayabilirsiniz. Bilgilerin yanlışsız olduğundan emin olduktan sonra “İleri” butonuna tıklayabilirsiniz.

“CİMER üzerinden şikayet etme nasıl yapılır?” karşılığının devamı için sıradaki sayfaya geçebilirsiniz.

Comments are closed.