bu-flort-uygulamasi-baskalarina-benzemiyor-secebileceginiz-yalnizca-tek-bir-kisi-var-s9eQjgfU.jpg

Bu flört uygulaması başkalarına benzemiyor: Seçebileceğiniz yalnızca tek bir kişi var!

Los Mayers, “Çevrimiçi buluşma olayını hiçbir vakit sahiden yapmadım” diyor. Brooklyn’de yaşayan bir uygulama geliştiricisi olan Mayers, evvelki tüm partnerleriyle eski yöntem bir halde yüz yüze tanışmıştı. Fakat geçtiğimiz yaz eski sevgilisinin ayrılmasının akabinde çevrimiçi romantizme bir talih vermeye karar verdi.

Mayers, Hinge’de bir ay geçirdi, arkadaşlarından tavsiyeler ve profil fotoğraflarıyla ilgili ipuçları aldı, tüm gününü şahsileştirilmiş iletiler yazarak geçirdi ve hatta premium hesap için ödeme yapmayı denedi. Lakin sonunda yalnızca hayal kırıklığıyla karşılaştı; “uygulamaların bana nazaran olmadığını hissettim” dedi. Lakin Mayers bir üreticiydi ve yeni bir tahlil düşündü. Yalnızca kendisine özel bir flört uygulaması yaptı. Kelimenin tam manasıyla, yalnızca onun için ve diğeri için değil.

“Los’la Flört Et” (Flirt With Los) ismini taşıyan bu uygulamada sonsuz sayıda gösterişli fotoğraftan oluşan bir akış öneren bir algoritma yok, “Süper Beğeniler” yok, fiyatlı abonelik yahut sonlu kaydırma süreci seçeneği yok. Hatta rastgele bir kaydırma da yok. Seçim yapabileceğiniz tek bir profil var. Uygulamayı açıyorsunuz, Twitter yahut Instagram kullanıcı isminizi yazıyorsunuz ve Mayers’ın iki seçenek olan bir resmi ile karşılaşıyorsunuz: “flört et” yahut “geç”.

İnternetin inanılmaz bir irtibat imkanı sunarken birebir vakitte bizi nasıl ayırdığının öne çıkan örneklerinden biri olan flört uygulamaları, milyonlarca bekarın aşkı aradığı internette teknolojinin yarattığı garip mahzurları sergiliyor ve her zamankinden daha fazla insan bir randevu bulmanın sıkıntı olduğunu söylüyor. Lakin Los’la Flört Et, bu teknoloji dünyasında farklı bir istikamete giderek, neredeyse diğer hiçbir uygulamanın sunamayacağı çeşitten doğrudan teğe bir temas sunuyor.

Uygulama size, başı yana eğik bir biçimde kendinden emin bir halde duran ve bir giysi mağazasında aynaya bakan Mayers’ın bir selfie’sini sunuyor. Bir tişört, altın bir zincir, rugan ayakkabılar ve eteğe benzeyen bir şey giyiyor. Hepsi bu kadar…

Eğer “Geç”e basarsanız, Mayers’ın ağladığı bir fotoğraf beliriyor ve tekrar denemeniz isteniyor. “Flört et” düğmesine bastığınızda ise bir dizi seçenekle karşılaşıyorsunuz. Bu seçenekler, beğendiğinizi gösteren kimi cümleler içeriyor ve şayet bu seçenekleri beğenmezseniz, yenileme seçeneğine basarak uygulamanın daha fazla teklif sunmasını isteyebiliyorsunuz. Mayers, boş bir metin kutusunun getirdiği sahne korkusunu ortadan kaldırmak istediğini söylüyor: “Senden yalnızca flört edici ve ilgi cazibeli bir şey seçmeni istiyorum. Bunun kusursuz sözleri bulmakla ilgili olması gerekmiyor, bu yalnızca bir temas anıdır.”

Mayers, 2023 yılında her ay yeni bir uygulama yayınlama kararı aldı. Bu karar, kısmen kodlama yeteneklerini geliştirmeyi amaçlasa da, birebir vakitte yazılım üretmek için yeni bir düşünme yolunu incelemeyi planlıyordu. Günümüzde pek çok teknoloji şirketi, işlerini “bağlantı” sözü etrafında kuruyor fakat Mayers, uygulamalarını sanat projelerine çevirerek bir adım daha ileri gidiyor.

Los’la Flört Et kolay bir uygulama olsa da, bu formun en saf örneklerinden biri sayılabilir. Yalnızca açtığınız, flört cümlelerinizi seçtiğiniz ve gününüze devam ettiğiniz bu uygulama küçük bir latife olmasının yanı sıra bir ölçü ciddiyet de barındırıyor. Ayrıyeten, biraz beklenmedik olsa da bu sempatik uygulamayı kullanırsanız, Mayers sihrin uygulamayı kapattıktan sonra gerçekleşeceğini vaat ediyor. Sonuçta uydurma bir kullanıcı ismi yazmadığınız sürece ona toplumsal medya adresinizi veriyorsunuz.

Mayers, “Güvenin ve inanın, şayet flört etmeye devam ederseniz size DM göndereceğim” diyor ve ekliyor: “Kendimi o talihi alacak bir beşere dönüştürdüm. Uygulamayı indirirseniz karşınıza çıkmasını bekleyin.”

Comments are closed.