btknin-canli-yayin-platformu-kicke-sorusturma-baslattigi-tez-edildi-iste-nedeni-ENNq3Amq.jpg

BTK’nin, Canlı Yayın Platformu Kick’e Soruşturma Başlattığı Tez Edildi: İşte Nedeni

Son periyotlarda Türkiye’de de tanınan hâle gelen ve başta Jahrein (Ahmet Sonuç) olmak üzere ülkemizdeki pek çok içerik üreticisinin favori yayın platformu olarak anılmaya başlayan Kick ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu’nun (BTK), platformu yakın takibe aldığı ve inceleme başlattığı tez edildi.

Söz konusu tezin sahibi, gazeteci İbrahim Haskoloğlu. Yaptığımız denetimlerde, bu iddiayı doğrulayabilecek hiçbir resmî kaynağa ulaşamadık. Fakat BTK’nin Kick’e inceleme başlatması için birkaç neden var.

İbrahim Haskoloğlu tarafından yapılan açıklama:

Uluslararası Kumar şirketleriyle çalışan, platformunda kumara yer veren ve geçtiğimiz aylarda da Türkiye’ye giren Kick hakkında BTK inceleme başlattı. (Özel Haber)

Gelelim Kick’e: Platform, neden BTK tarafından incelemeye alınabilir?

Kick’i öbür çevrim içi yayın platformlarından ayıran bir özelliği var. Bu özellik, platformun kurucularıyla ilgili. Aslına bakacak olursak Kick’in kim tarafından kurulduğu tam olarak belirli değil fakat bilinen iki isim var. Bu isimler Ed Craven ile Bijan Tehrani. Pekala kim bunlar?

İki isim, dünyanın en büyük çevrim içi casino hizmetlerinden biri olarak bilinen stake.com‘un (Türkiye’de yasaklı) kurucu ortakları ortasında yer alıyorlar. Ayrıyeten Kick’te kumar ile ilgili içerikler paylaşmak da serbest. Hâl bu türlü olunca Kick’in kara para aklamak yahut terör örgütlerine finansman sağlamak için kullanılabileceği kuşkusu doğuyor. İşte BTK, tam da bunlardan kaynaklı olarak Kick hakkında soruşturma başlatmış olabilir. Lakin resmî bir açıklama gelmeden, bunu doğrulamanın hiçbir yolu yok.

Aksi istikamette tezler da var:

İbrahim Haskoloğlu’nun argümanına karşı çıkan isimler de var. Onlardan bir tanesi, bir mühlet evvel Kick’te yayın yapmaya başlayan içerik üreticilerinden Şükrü Şentürk. “Uthenera” olarak da bilinen yayıncı, savın gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü. Haskoloğlu ise kendisine yönelik bu yalanlamanın doğru olmadığını söyledi.

Uthenera tarafından yapılan açıklama:

Bu olayı Kick yetkililerine danıştım, İbrahim’in yazdığı ileti aldatıcı, büyük ihtimal şikâyeti eden de İbrahim’dir zira Kick’e ulaşmayı deneyip pürüz yemiş. Sonuç olarak Kick bir canlı yayın platformu, Twitch’ten hiçbir farkı yok ve Twitch yasaklanmadı.

İbrahim Haskoloğlu’nun karşı karşılığı:

1-) BTK şikayet üzerine inceleme başlatmaz.

2-) 3-5 Dolar için kendinizi ona buna satmayın. Beni engelleyen kimse yok.

Comments are closed.