bizde-58499-lira-olan-iphone-15i-hollandada-ayda-yaklasik-1000-liraya-almak-mumkun-duzgun-eQRaTIYW.jpg

Bizde 58.499 Lira Olan iPhone 15’i Hollanda’da Ayda Yaklaşık 1000 Liraya Almak Mümkün! Düzgün de Nasıl?

Apple Türkiye, dün prestijiyle Türkiye’de satışa sunduğu tüm eserlerinde hatırı sayılır bir artırım yaptı. Bu artırımdan doğal olarak iPhone serisi de etkilendi. Böylece telefonlarını yeni bir iPhone ile değiştirmek isteyen kullanıcılar, bu isteklerini bir daha düşünmek zorunda kaldılar. 

Apple, her sene tanıttığı yeni iPhone’ları ortasındaki modellerden birini, özellikle Amerika’da yıllardır 999 dolarlık bir fiyat etiketi ile satışa sunuyor. Ne yazık ki bu model, kur farkı ve Apple’ın fiyatlandırma siyasetinden ötürü Türkiye’de sabit bir fiyattan satılmıyor. Hâl böyleyken kullanıcılar, GSM operatörlerin ve satış kanallarının sunduğu kampanyalara başvuruyor.

Yurt dışında ise işler tam aykırısı. Örneğin Hollanda’da bir iPhone 15 almak isterseniz, şimdiki kur ile ayda yaklaşık 1000 TL ödeyeceksiniz. Nasıl mı?

Apple’ın Hollanda sitesinde, iPhone 15’in 128 GB’lık modeli için 969 euroluk bir fiyat ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu da aktüel kur ile yaklaşık 33.275 TL’ye denk geliyor. Kullanıcılar peşin ödeme yerine 36 aya varan taksitlendirme ile bu iPhone’u peşin fiyatına satın alabiliyor.

Ancak yurt dışında pek çok GSM operatörü, sundukları kampanyalarla yeni iPhone’ları neredeyse bedavaya veriyorlar. Evet, neredeyse bedavaya!

Bunlardan biri ise 1999 yılında Almanya’da falliyetlerine başlayan ve esaslı GSM operatörlerinden biri olan T-Mobile.

Bir X kullanıcısı, Apple’ın Türkiye’de yaptığı artırımlardan yaklaşık 1 hafta evvel bir gönderi paylaştı. Bu gönderide, iPhone 15’in Hollanda’da neredeyse bedavaya geleceğini söylüyordu. 

Türkiye’de 12.000 TL üzeri cep telefonlarına sadece üç taksit yapılıyorken, Hollanda’da işlerin bu türlü yürümesi bir oldukça moral bozucu.

Kullanıcı, arkadaşının iPhone 15’i T-Mobile GSM operatöründen ayda 34 euro karşılığında satın aldığını söylüyor. T-Mobile üzere şirketler, kullanıcıların kendilerine sadık kalmaları koşuluyla bu kadar ucuz fiyata telefon satıyorlar.

İşin aslını anlattığı gönderi ise çabucak aşağıda.

Amme hizmeti: Ekran imgesindeki bilgileri Türkçeye çevirdiğimizde T-Mobile (Hollanda’da resmî ismi Odido), yeni kullanıcılara özel sunduğu Onbp tarifesinde 22,50 euro’luk internet ve 2,5 euroluk sınırsız dakika ve SMS hakkı olduğunu görüyoruz. Aygıt paketi olarak sundukları fiyatlandırma ise 14 euro. 

Şirket, bununla kalmayıp müşterisine bir hoşluk yapıyor ve 5 euro indirim sunuyor. Doğal bu tarifeden faydalanmak için 2 yıl boyunca T-Mobile’da kalmak gerekiyor.

Göz yaşlarımızı silmeden evvel bir öteki GSM operatörü olan Verizon’un iPhone 15 için ne sunduğuna bakalım: 0 dolar!

Evet, gördüğünüz üzere Hollanda’da T-Mobile’ın ne kadara iPhone 15 sattığını öğrenince küçük çaplı bir şok geçirdik lakin Verizon’a baktığımızda bu şokun tesiri daha da arttı. Verizon, yeni müşterilerine 36 ay boyunca aynı sınırı kullanmak kaidesiyle 128 GB’lık iPhone 15’i ücretsiz veriyor. Evet ücretsiz…

Eğer hâlihazırda bir Verizon kullanıcısıysanız ve etkin olarak kullandığınız hattaki tarifeyi yükseltmek isterseniz, Verizon sizden 36 ay boyunca aylık yalnızca 23,05 dolar talep ediyor.

Bu işte bir bit yeniği var diyorsanız, çabucak açıklayalım.

Operatörler, kullanıcılara bu telefonları tek bir koşulla bu kadar ucuz bir fiyata veriyor: SIM kilidi.

Verizon, AT&T ve T-Mobile üzere GSM operatötleri, tarifelerine ek satışa sundukları telefonları SIM kilitli bir biçimde satıyor. Yani siz Verizon’da 36 ay kalma kelamı verdiğinizde, iPhone 15’i bedavaya almış olacaksınız. 

Ancak bu süreçte aldığınız iPhone 15’te başka bir SIM kart kullanamıyorsunuz. Tıpkı Türkiye’de yurt dışından satın alınan telefonların pasaport kaydı yapılırken pasaport ve sınır sahibinin tek bir SIM kart kullanmak zorunda kalması ve 2 yıl boyunca etkin telefonunda diğer bir SIM kart kullanamaması üzere. Ortadaki tek fark, yurt dışında bu telefonlar bedavaya geliyor…

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Şurasının (BDDK) 5 Ocak 2023 tarihinde aldığı karara nazaran 12.000 TL ve altı cep telefonlarına 12 ay, daha yüksek fiyatlı telefonlara ise yalnızca 3 ay taksit yapılabiliyor. Güncel telefon fiyatlarına baktığımızda ise sağlam ve uzun yıllar kullanılabilecek telefonlar çoklukla bu fiyatlandırmanın üzerinde oluyor ve bu yüzden pek çok kişi, sırf 3 taksitle telefon satın almak zorunda kalıyor (ya da alamıyor).

Yurt dışındaki GSM operatörlerinin böyle iştah açıcı fırsatlar sunması, yüreğimizi burkmuyor değil. Siz bu mevzuda ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: X, Verizon, T-Mobile, BDDK

İlginizi çekebilecek öbür içeriklerimiz

Comments are closed.