applein-kulakliklara-kamera-koymayi-planladigi-sav-edildi-akilli-gozluk-de-ufukta-var-2ERPBqjG.jpg

Apple’ın Kulaklıklara Kamera Koymayı Planladığı Sav Edildi: Akıllı Gözlük de Ufukta Var!

Geçtiğimiz hafta sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın geleceğe yönelik argümanlarından bahsetmiştik. Güney Kore’den gelen haberlere nazaran şirket, kendi akıllı yüzüğü “Apple Ring“i hazır hâle getirmek için çalışmaları sürdürüyordu. Lakin bugün, bunun tam aykırısını ortaya koyan yeni bir gelişmeden bahsedeceğiz.

Bu defa kaynağımız, Apple ile ilgili en muteber isimlerden bir tanesi olan Mark Gurman. Power On bülteninin bu hafta paylaşılan sayısında mevzuyla ilgili açıklama yapan Gurman, Apple’ın etkin planları ortasında bu türlü br eser olmadığını söyledi. Yani Mark Gurman’a nazaran Apple Ring, şu sıralar gündemde değil. Lakin bu demek olmuyor ki Apple, inovatif eserler üzerinde çalışmalarını sürdürmüyor.

Apple, iki yeni eser planlıyor olabilir

Mark Gurman’a nazaran Apple’ın masaya yatırdığı eserlerden bir tanesi, bir akıllı gözlük. Bu eser, Meta ile Ray-Ban iştirakinde geliştirilen ve bir müddettir piyasada olan akıllı gözlüklere benzeri olacak. Hatta bu gözlüklerin yapay zekâdan güç alan özelliklerle donatılacağı ve AirPods’un yerine geçebileceği söyleniyor. Sonuçta bu gözlükler, kameralarla, mikrofon ve hoparlörlerle donatılacak.

Hatta…

Mark Gurman tarafından dillendirilen teze nazaran Apple, AirPods’lar üzerinde de bazı değişiklikler yapmak için uğraşıyor. Bu bağlamda; kaynağımıza nazaran Apple, AirPods’lara sıhhat sensörleri ve kameralar eklemek için de kolları sıvamış durumda. “B798” olarak kodlanan bu yeni eser, kullanıcılara akıllı gözlük gibisi bir tecrübe sunacak. Üstelik bu yeni kuşak AirPods’lar, yapay zekâ takviyeli birtakım özelliklerle donatılacaklar.

Tabii tüm bunların şimdi erken evrede olduğu gerçeğini unutmamak lazım. Mark Gurman, Apple’ın akıllı gözlük planlarının bile birkaç yıl ötede olduğunu söylüyor. Bununla birlikte; Mark Gurman’a nazaran Apple, bu planların kimilerini yahut tamamını iptal de edebilir. Yani şu an için beklemekten öbür bir dermanımız bulunmuyor.

Comments are closed.