applein-hicbir-vakit-piyasaya-surulmeyen-kablosuz-sarj-aygiti-airpowerin-calisirken-goruntusu-paylasildi-5EI3ndnf.jpg

Apple’ın Hiçbir Vakit Piyasaya Sürülmeyen Kablosuz Şarj Aygıtı “AirPower”ın Çalışırken Görüntüsü Paylaşıldı

Kablosuz şarj teknolojisi uzun vakittir hayatımızda ancak açıkçası kestirim edildiği kadar yaygın hâle de gelmedi. Apple, AirPower isimli kablosuz şarj aygıtını duyurmuştu lakin aygıt hiç piyasaya çıkmamıştı. Hatta kablosuz şarj aygıtını neredeyse gören bile yoktu. Apple aygıtların prototiplerini toplayan bir koleksiyoncu sayesinde AirPower çalışırken görüntülendi.

Her ne kadar bu prototip bugüne kadar gördüğümüz birinci çalışan prototip olmasa da Apple Watch şarj etmekte kullanıldığını gördüğümüz birinci AirPower oldu. Aslında Qi şarj sistemi kullanan Apple Watch bu halde şarj olamıyor. Görüntüde görülen Apple Watch 4’ün de bir prototip olduğunu hatırlatalım. İki demo aygıt bir ortada pek problemsiz çalışıyor üzere gözüküyor.

Aşırı ısınma sorun üzere gözüküyor

Öte yandan Apple koleksiyoncusuna nazaran Apple Watch, AirPower ile şarj olurken gereğinden fazla ısınıyor. Muhtemelen bu ısınma sorunu Apple’ın aygıttan vazgeçmesinin yolunu açtı. Bir devir “Birden fazla Apple aygıtı birebir anda akıcı halde şarj edeceği” iddia edilen AirPower, tıpkı anda iki iPhone ya da bir iPhone ve bir iPhone aksesuarı şarj edebilecekti. 

2017 yılında tanıtılan AirPower, 2019 yılında sessiz sedasız ortadan kaybolmuştu lakin öncesinde birtakım prototipler, incelenmeleri için basın mensuplarına gönderilmişti. O günden sonra farklı teknolojilere yönelen Apple, AirPower usulü teknolojilere yakın vakitte baht verecek üzere gözükmüyor. 

Comments are closed.