applein-airpods-pro-icin-dusundugu-birinci-isim-airpods-pro-degilmis-QcndBGfD.jpg

Apple’ın AirPods Pro için düşündüğü birinci isim AirPods Pro değilmiş

Görünene nazaran AirPods Pro, piyasaya çıktığında büsbütün farklı bir isme sahip olabilirdi. MacRumors, iPhone üreticisinin kablosuz kulaklıkları için düşünülen bir öbür isim alternatifinin AirPods Extreme olduğunu bildiriyor.

Yayın tarafından görülen şirket içi bilgilere nazaran bu alternatif isim, Apple’ın liderlik grubunun en az bir üyesi tarafından önerildi. Fakat işler farklı gelişti ve birçok çalışan bundan mutlu olmadığı için şirket AirPods Pro ismini kullanmaya karar verdi.

Apple’ın eser markasına “Extreme”i dahil etmesi aslında bir birinci olmayacaktı. Şirket, 2003 yılında AirPort Extreme isimli yüksek performanslı Wi-Fi yönlendiricisini piyasaya sürdü ve birkaç sürümden sonra 2018’de AirPort serisinin tamamını durdurdu.

Apple, fiyat sıralamasında olağan AirPod’ların üzerinde yer alan AirPods Pro’yu 2019’da satışa sundu. Kulak içi dizayna geçiş yapan Apple, kulaklıklara silikon kulak uçları ve Etkin Gürültü Tedbire (ANC) üzere özellikler ekledi.

2022 yılında 2. kuşak AirPods Pro piyasaya sürüldü ve 2023’te bunu da USB-C, toza dayanıklılık ve kayıpsız ses takviyesiyle yükseltti. Söylentiler, Apple’ın bir sonraki jenerasyon AirPods Pro modellerinin beden sıcaklığı takibi ve işitme testlerine sahip olabileceğini öne sürüyor.

“Pro” eki, Cupertino devinin son yıllarda benimsediği isimlendirme planıyla da ahenk gösteriyor. Apple, iPhone Pro, MacBook Pro üzere isimlendirmelerle standart ve ileri teknoloji eserleri ortasında ayrım yapmak için Pro markasını kullanıyor.

Şirket, kısa bir mühlet evvel yeni bir eser kategorisine daha girdi ve Vision Pro isimli uzamsal bilgi süreç başlığını piyasaya sürdü. Bu başlığın muhtemelen Pro ekine sahip olmayan daha ucuz bir versiyonunun da piyasaya sürülebileceği argüman ediliyor.

Şirket, Apple Watch Ultra üzere üst düzey eserlerini pazarlamak için öteki isimleri de kullanıyor. Serideki en kıymetli iPhone’un yerini alabilecek “Ultra” bir iPhone’un imal evresinde olduğuna dair raporlar da bulunuyor.

Comments are closed.