applea-bu-sefer-de-icloud-yuzunden-toplu-dava-acildi-2011den-beri-5-gb-limit-ym44fUpw.jpg

Apple’a Bu Sefer de iCloud Yüzünden Toplu Dava Açıldı: 2011’den Beri 5 GB Limit Veriliyor (Dahası da Var)

Son devirde birbirinden farklı mevzularla karşımıza çıkmayı başaran Apple bir gün övülüyor, sonraki gün yere seriliyor. Bugün de maalesef yere serildiği hususlardan biriyle karşımızda. Değişiklik konusunda hudut bozucu derecede inatçı olan marka, bunu yalnızca sevilen istikametlerinde yapmıyor. Sevilmeyen istikametlerini de inatla tutuyor.

Kullanıcılar da bu taraflardan biri, spesifik olarak iCloud etrafında dönen bir özellik yüzünden Apple’a dava açtı. Davanın temelinde kullanıcılar, sunulan fiyatsız alanın şuurlu olarak düşük tutulduğunu, kullanıcıların bunu satın almak zorunda olduğunu ve Apple’ın bundan daima kâr ettiğini söyledi. Bunun haricinde Apple’ın diğer yedekleme uygulamalarına kısıtlama uygulaması da var.

Steve Jobs, iCloud’u tanıttığından beri 5 GB fiyatsız limit var. Yani 2011’den beri.

Davacılar, Apple’ın rekabet kurallarına aykırı hareket ettiğini söylüyor. Söylediklerine nazaran iPhone’u büsbütün yedekleyebilmek için yalnızca iCloud kullanabiliyorsunuz. O da size yalnızca 5 GB vererek devamını satın almanızı dolaylı yoldan zarurî kılıyor. Rekabet tarafında ise Apple, rakip bulut hizmetlerinin iPhone için kapsamlı tahlil sunmasını engellemekle suçlanıyor.

Fakat davaya yorum yapan kullanıcılar, tam yedekleme hizmetini macOS’deki iTunes yahut Finder yoluyla yapabildiklerini belirtiyorlar. Lakin bu sistemi Google Drive, Dropbox ve iCloud kategorisine sokamadığımız için durumu çözüyor diyemiyoruz.

Davanın başında, Apple’la ortasındaki karmaşanın bitmek bilmediği Hagens Berman hukuk bürosu yer alıyor. Apple’dan bahis hakkında şimdi bir açıklama yok, geldiğinde de sizinle paylaşıyor olacağız. Sizce bu mevzuda kim haklı? 2011’de 5 GB büyük nimetti lakin günümüzde bu durum tartışmalı.

Comments are closed.