apple-vision-proya-gorusme-yaptiginiz-sahislari-hakikaten-yaninizdaymis-uzere-gosteren-ozellik-geldi-zz4HTQqC.jpg

Apple Vision Pro’ya Görüşme Yaptığınız Şahısları Hakikaten Yanınızdaymış Üzere Gösteren Özellik Geldi

Apple, şubat ayında tanıttığı karma gerçeklik başlık Vision Pro ile yepisyeni bir kategoriye giriş yapmıştı. Bu gözlüğün getirdiği özelliklerden biri de Persona ismi verilen dijital avatarlardı. Epey gerçekçi olan bu avatarlar sizin yüzünüzü tarayıp oluşturuluyordu ve FaceTime üzere hizmetlerde kullanılabiliyordu.

VisionOS’e gelen VisionOS 1.1 güncellemesiyle bu avatarların kullanım alanları genişledi. Gözlük kullanıcıları, artık Persona’ları yalnızca FaceTime’daki kutular içinde görmeyecek.

Görüştüğünüz bireylerle oyun oynamak, bir şeyler izlemek yahut çalışmak mümkün olacak

Apple, bu yeniliği “uzamsal Persona” olarak isimlendiriyor. Yaptığı şey ise artık Vision Pro taktığınızda birçok yerde bu avatarları kullanmayı ve gerçek vakitli görüşmeler yapmayı sağlamak. Yani konuştuğunuz kişi fizikî olarak yanınızdaymış gibi görünüyor. Bir arada yapılabilecek aktiviteler arasında oyun oynamak, bir arada çalışmak yahut bir şeyler izlemek üzere birçok fonksiyon var.

Bu özellik daha evvel gösterilmişti fakat şimdiye kadar geniş çapta kullanıma sunulmamıştı. Nasıl olduğunu tam anlamadıysanız Apple tarafından paylaşılan, üste eklediğimiz görüntüye göz atabilirsiniz. İmgelerden, avatarların hakikaten yanınızdaymış üzere hissettireceğini görebiliyoruz. Mimiklerden el hareketlerine kadar birçok şey de uzamsal Persona’larda yer alıyor.

Her kullanıcı, öbür bir kullanıcıyı etkilemeden gördüklerini denetim edebilecek. Objelerin yerini değiştirmek de mümkün olacak. Bunlara ek olarak sesler de avatara nazaran ayarlanacak. Yani konuştuğunuz kişi ne taraftaysa sesi o taraftan gelecek.

Apple, “uzamsal Persona” görüşmelerine aynı anda en fazla beş kişinin katılabileceğini ve özelliğin FaceTime yoluyla kullanılabileceğini belirtti. Uygulamadaki SharePlay yoluyla çalıştığını da ekleyelim. SharePlay, olağanda kullanıcıların aramalar sırasında sinema izleme, müzik dinleme üzere aktiviteleri bir arada yapmasını sağlıyordu.

Tags: No tags

Comments are closed.