apple-spotifyi-engelledigi-icin-500-milyon-euro-cezaya-carptirilabilir-dfLET1M2.jpg

Apple, Spotify’ı “Engellediği İçin” 500 Milyon Euro Cezaya Çarptırılabilir

Bugün dünya üzerinde yüz milyonlarca iPhone kullanıcısı bulunuyor ve Apple, iPhone kullanıcılarından sadece aygıtları satın alırken değil kullanırken de gelir elde etmeye devam ediyor. O denli ki iPhone üzerinden YouTube Premium, Netflix, Spotify gibi hizmetlere abone olduğunuzda dahi aslında Apple’a da önemli bir ölçü ödeme yapmış oluyorsunuz.

Apple, özel muahedeleri bir kenara bırakırsak iPhone’nunuza yüklediğiniz uygulamalarda yaptığınız tüm harcamalardan %30 kurul alıyor. Buna abone olduğunuz hizmetler de dahil. Hatta bu nedenle YouTube Premium üzere pek çok hizmete iPhone üzerinden abone olmaya çalıştığınızda gördüğünüz fiyatla web sitesi üzerinden abone olmaya çalıştığınızda gördüğünüz fiyat farklı oluyor. Ortadaki tüm fark, Apple’ın kurul fiyatı.

Apple, Spotify’ın web sitesine yönlendirme kontağı koymasına müsaade vermek zorunda kalacak

İşin berbat yanı App Store kuralları, geliştiricilerin kullanıcıları App Store dışında bir kaynaktan ödeme yapmaya yönlendirmesini engelliyor. Örneğin Spotify, uygulamasına “Gelin web sitemiz üzerinden abonelik planlarımıza bakın, hoşunuza giderse oradan abone olursunuz” üzere bir ekleme yapamıyor. Hal bu türlü olunca da Apple’ın %30’luk kurulundan kaçmanın bir yolu bulunmuyor.

Spotify, bu durumun Apple Music ile rekabette Apple lehine bir haksız avantaj oluşturduğu teziyle 2019 yılında mevzuyu mahkemeye taşımıştı. Financial Times tarafından paylaşılan bilgilere nazaran Avrupa Birliği, önümüzdeki haftalarda açıklayacağı kararda Spotify’ı haklı bulacak ve Apple’a 500 milyon euro ceza kesecek. Cezaya münasebet olarak Apple’ın farklı abone olma yolları önerme konusunda Spotify’ı engellemesi olacak.

Avrupa Birliği’nin Apple’ı farklı uygulama içi ödeme tekniklerine müsaade vermeye zorlamayacağı söz ediliyor. Tekrar de Spotify’ın kullanıcılara abonelik planlarını göstermek için web sitesine temas koyabileceği varsayım ediliyor. Önümüzdeki haftalarda AB kurulu kararı açıkladığında hususla ilgili daha fazla bilgi edinmiş olacağız.

Comments are closed.