apple-kullanicilardan-reaksiyon-ceken-kudus-yanlisini-kabul-etti-MQkQTumx.jpg

Apple, kullanıcılardan reaksiyon çeken Kudüs yanlışını kabul etti!

Son periyotlarda dünya, İsrail ile Filistin arasındaki üzücü olaylara odaklanmış durumda. Birçok ülke, binlerce kişinin can verdiği bu savaşı sonlandırmak için uğraş veriyor. Öte yandan Apple ise iPhone klavyesinde bir emoji kusuru nedeniyle kullanıcılardan reaksiyon çekmişti. Şirket, bu yanılgıyı kabul etti. İşte ayrıntılar…

Apple, iPhone klavyesindeki emoji yanılgısını kabul etti

Aktarılan bilgilere nazaran iPhone kullanıcıları, klavye ile “Kudüs” yazınca Filistin bayrağı emojisi öneriliyordu. Yalnızca İslam’ın değil, Yahudilik ve Hıristiyanlığın da kutsal saydığı bu kent, birtakım ülkelere nazaran İsrail; birtakım ülkeler tarafındansa Filistin’in başşehri olarak görülüyor.

Apple ise iPhone klavyesinde “Kudüs” yazınca Filistin bayrağı emojisinin önerilmesi nedeniyle reaksiyon çekti. Bu bahis son derece hassas. Bilhassa de şu anda savaşın yaşandığı bir vakitte daha da fazla tartışılıyor. Neyse ki teknoloji devi, bunun bir kusur olduğunu kabul etti. Bunu kasıtlı olarak yapmadığını belirten şirket, sıradaki güncellemeyle bu yanılgıyı düzelteceğini açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda ise tanınan toplumsal medya platformu Instagram, bir problemden ötürü reaksiyon çekmişti. O denli ki “elhamdülillah” üzere Arapça tabirler çevrilmeye çalışıldığında uygulama yanılgı veriyordu. Ayrıyeten birtakım Filistinli kullanıcıların biyografilerinde “terörist” sözü yer alıyordu. Instagram da bunun bilerek yapılmadığını açıklayarak sorunu kısa müddette tahlile kavuşturmuştu.

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments are closed.