apple-haritalara-kiymetli-patent-elektrikli-araba-donusumu-bMXWYyiY.jpg

Apple Haritalar’a kıymetli patent! Elektrikli araba dönüşümü

Apple, en büyük rakibi Google Haritalar ile ortayı kapatmaya çalışıyor. Bu manada iOS 18 ile Apple Haritalar için kıymetli özellikler de karşımıza çıkabilir. Fakat Apple şimdiden gelecek için de kıymetli bir patent almayı başardı. Bu patent ile Apple Haritalar, araba tipine nazaran rota önerme imkanına sahip olacak. Bu Apple Haritalar özelliği, elektrikli araba kullanıcılarını da sevindirecek.

Apple Haritalar arabaya nazaran rota önerme özelliği nasıl çalışacak?

Şu an için patent düzeyinde olsa da Apple, kıymetli bir özellik getirmenin peşinde. Bildiğiniz üzere bilhassa elektrikli araba modelleri için şarj istasyonu alanlarının nerede olduğunu haritada görmek kıymetli. Apple Haritalar, arabaya entegre sistemlerde aslında emsal bir rota önerme sistemine sahip.

Buna rağmen Apple Haritalar uygulaması üzerine de bu özelliği getirmeyi planlıyor. Patente nazaran Apple Haritalar, arabanın çeşidine nazaran alternatif rotalar oluşturacak. Bilhassa elektrikli arabanın şarj durumuna nazaran yol önerme ve yakın şarj istasyonuna nazaran rota oluşturma ve önerme üzere özellikler patentte yer alıyor.

Apple Haritalar için alınan patente nazaran aracın plakasını ve farklı ayrıntılı bilgileri girdiğinizde farklı özellikler de devreye girecek. Buna nazaran Apple Haritalar aracın çeşidine nazaran kısıtlı olduğu yolları gösterecek. Tekrar Apple Haritalar bu plaka ve araç kısıtlarına nazaran şoföre alternatif rota önerme imkanına da sahip olacak.

Kısacası Apple Haritalar uygulaması aracınızı daha uygun tanımak ve girdiğiniz bilgilere nazaran daha kullanışlı bir navigasyon hizmeti sunmanın peşinde. Elektrikli arabaların ne kadar gücü kaldığı, akaryakıtlı arabalarda de yeniden yakıtın kaldığını da bu yeni özellik gösterecek. Bilhassa de arabanın şarj noktasına ya da benzinliğe ulaştığında ne kadar yakıtı kaldığını da otomatik hesaplayacak.

Apple’ın aldığı patentte yapay zeka vurgusu yer almasa da kestirimler tüm bu özelliklerin yapay zeka dayanaklı olacağı tarafında. Doğal ki bu haritalar özelliği şimdi patent kademesinde. Bildiğiniz üzere Apple, en çok patent alan firmalar ortasında. Lakin bu patentler her vakit hayata geçmiyor.

Sizce Apple Haritalar için alınan bu patent mesela iOS 18 yani iPhone 16 ile karşımıza çıkabilir mi? Yorum ve görüşlerinizi bekliyoruz.

Comments are closed.