apple-10-yilin-akabinde-ios-dizaynini-degistiriyor-mu-2gNcJRgv.jpg

Apple, 10 yılın akabinde iOS dizaynını değiştiriyor mu?

İOS üzerindeki tasarım öğelerinde uzun vakittir çok fazla değişiklik yapılmıyor ve şayet bir değişim olursa, çoklukla çok büyük bir şey olmuyor. Lakin uygun geçmişe sahip bir kaynağın söylediğine nazaran, yakında çıkacak olan iOS 18, hakikaten de değerli ölçüde güncellenmiş bir görünüme sahip olabilir.

Bloomberg’den Mark Gurman’ın söylediğine nazaran Apple, “gerçekten de iOS’un dizaynını güncellemeye çalışıyor.” Bu bilgi çok fazla detay vermese de, besbelli farklılıklar olacağını öneriyor.

Genellikle Apple’ın yapacağı atılımları varsayım etme konusunda muteber olan Gurman, iOS 18’in kısmen Apple Vision Pro’daki VisionOS’tan tasarım ilhamı alacağı istikametindeki söylentilere karşılık vererek, bu “genel revizyonun” gerçekleşmeyeceğini, ancak Apple’ın 2024’te bu yolda adım atmaya başlayabilir üzere göründüğünü söylüyor.

iOS’un yeni sürümleri ekseriyetle Haziran ayındaki Apple’ın Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) tanıtıldığı için, Apple’ın üzerinde çalıştığı sistemin özelliklerini ve tasarım olarak iOS 17’den ne kadar farklı olduğunu görmek için çok fazla beklememize gerek olmayacak. En büyük tasarım değişikliğinin yapıldığı 2013 yılında sunulan iOS 7’den bu yana geçen on yılda uygulama simgeleri ve menüler değiştirilmiş ve düzenlenmiş olsa da, gerçek manasıyla genel bir yine tasarım yapılmadı.

Gurman daha evvel iOS 18’in “iddialı ve ilgi çekici” bir güncelleme olacağını söylemişti, bu yüzden heyecanla beklenecek pek çok özellik olabilir üzere görünüyor. Son vakitlerde teknolojideki her şeyde olduğu üzere, Siri ve iOS’un kimi büyük yeni yapay zeka takviyeli yeteneklerle güncellenmesiyle üretken yapay zekanın kıymetli bir role sahip olacağı varsayım edilebilir.

Gurman’a nazaran, iOS’un gerisinde kalsa da, macOS da görsel bir yenileme alacak. Lakin görünüşe nazaran Apple’ın macOS tasarımı için planladığı güncellemeler hala başlangıç etabında ve 2025 yahut 2026’ya kadar tamamlanmayacak.

Comments are closed.