androidden-iosa-gecenler-en-cok-bu-iphonelari-tercih-ediyor-nFsEkzRm.jpg

Android’den iOS’a geçenler, en çok bu iPhone’ları tercih ediyor

2023 boyunca, çok sayıda kullanıcının Android’i terk ederek iPhone’a geçiş yaptığı biliniyor. Bu eğilim artık durağanlaşmış olsa da yeni datalar Android’den vazgeçenlerin en çok hangi iPhone modellerine geçtiğini ortaya çıkardı.

Geçen yılın satışlarını Aralık 2023 sonuna kadar takip eden Consumer Intelligence Research Partners’ın (CIRP) yeni bilgilerine nazaran, Android’den geçiş yapanlar için en tanınan iPhone modelleri iPhone 14 ve iPhone 14 Plus oldu.

iPhone 15’in sırf Eylül 2023’te piyasaya çıktığı düşünüldüğünde bu çok anlaşılabilir bir durum. Fakat başka tanınan seçimlerden kimileri çok açıklayıcı. Android’e geçiş yapanların genel eğilimi – iPhone’u yükseltenlere kıyasla – daha ucuz modellere gerçek oldu; örneğin, %10’u iPhone SE’yi tercih etti, bu telefon artık dört yaşında olmasına karşın, eski Android kullanıcılarının tercihi durumunda. Yani Android kullanıcılarının hala fiyat/performans kıstasını çok önemsediğini görüyoruz. Apple hayranları için öncelik değerli ve en son modeli satın almakken, eski Android kullanıcıları için, parasının hakkını en uygun veren modeli bulmak kıymetli.

Geçen yıl Android’den iOS’a geçenlerin %8’i ise iPhone 12’yi tercih etti. Bununla birlikte, Android’den ayrılanlar muhakkak bir iPhone Pro yahut Pro Max almaktan kaçınmadılar – genel olarak, Google’ın taşınabilir işletim sisteminden iOS’a geçiş yapanların %37’si bu modellerden birini seçti.

Android’den iPhone’a geçiş yapanlar ile mevcut iPhone sahiplerinin aygıtlarını yükseltmeleri ortasındaki en büyük fark, eski modellerin daha çok tercih edilmesi. Geçen yıl Android’den iPhone’a geçenlerin %29’u bir iPhone SE, iPhone 12 yahut iPhone 13 alırken, mevcut iPhone sahiplerinin sadece %21’i birebir şeyi yaptı.

Comments are closed.