android-telefonlarin-altinda-neden-hala-daha-cerceve-bulunuyor-SG27n59y.jpg

Android Telefonların Altında Neden Hala Daha Çerçeve Bulunuyor?

iPhone ekranlarının alt kısmındaki ince çerçeveler modern dizaynın bir simgesi haline gelmişken pek çok Android aygıtın alt kısmında hala daha “çene” adı verilen çıkıntılar bulunuyor. Pekala iPhone ve kimi üst segment telefonlarda “çene” kısmı bulunmuyorken neden Android modellerinin birçoklarında “çene” bulunuyor?

Hadi daima birlikte “çene” kısmının neden var olduğunu inceleyelim.

Öncelikli olarak bu sorunun temelinde teknik zorluklar yatıyor.

Android telefonların çoğu ekranı ana kartla bağlamak için alt kısımda bir bağlantı kablosuna gereksinim duyuyor. Bu kablonun pozisyonu nedeniyle üreticiler ekranın altında bir çerçeve bırakmak zorunda kalıyor. Bu teknik mecburilik, birden fazla Android telefonun altında bir “çene” bulunmasının ana nedeni olarak öne çıkıyor.

Maliyet de bu durumu etkileyen en değerli neden olarak karşımıza çıkıyor.

Apple, iPhone X üzere modellerinde ekranın altını katlayarak irtibat kablosunu gizliyor ve çene meselesini çözüyor. Ancak bu formül yalnızca OLED ekranlarla mümkün oluyor ve OLED ekran kullanmak kıymetli bir maliyet artışını da beraberinde getiriyor.

Android telefon üreticileri ekseriyetle daha düşük maliyetli üretim formülleri aradıklarından, bu teknolojiyi tercih etmeyebiliyorlar.

Farklı tahlil üreten firmalar da mevcut.

Bazı Android üreticileri çene sıkıntısını çözmek için farklı formüller deniyorlar. Örneğin Xiaomi Mi Mix serisi üzere kimi modellerde ekranı maksimize etmek için farklı tasarım yaklaşımları kullanıldı. Ancak bu çeşit dizaynlar genel piyasada yaygın değil ve maliyetleri nedeniyle sonlu kalıyor.

Sonuç olarak Android akıllı telefonların alt kısımlarında “çene” olarak isimlendirilen çerçevenin bulunmasının nedeni teknik zorluklar, ekran denetimcisinin yerleşimi ve maliyet faktörlerine dayanıyor. Pazarda birtakım yenilikçi dizaynlar görülse de bu tahliller ekseriyetle sonlu kalıyor ve Android telefonların birçoklarının alt kısmında bir çerçeve bulunmaya devam ediyor.

Kaynaklar: AskVG, Nextrift

İlginizi çekebilecek başka içeriklerimize göz atabilirsiniz:

Comments are closed.