android-15in-ihtilal-yaratacak-ozelligi-ortaya-cikti-7h8fbayf.webp

Android 15’in ihtilal yaratacak özelliği ortaya çıktı!

Geçen sene Android 14 işletim sistemini kullanıma sunan Google, bu yıl Android 15 ile karşımıza çıkacak. Şu anda test evresinde olan bu yeni yazılım, birçok yeniliği beraberinde getirecek. Bu nedenle merak içinde bekleniyor. Son gelişmelere nazaran Android 15, NFC ile kablosuz şarjı da mümkün kılacak. İşte ayrıntılar…

Android 15, NFC ile kablosuz şarjı mümkün kılacak!

Android 15 Beta sürümünde “NfcCharging” isimli yeni bir özellik keşfedildi. Aktarılan bilgilere nazaran kelam konusu bu özellik, temassız ödeme ve evrak paylaşımı üzere gayeler için kullanılan NFC teknolojisinden takviye alarak Android telefonların kablosuz olarak şarj edilmesine imkan tanıyacak. Bu yenilikle birlikte telefonların öbür kablosuz şarjı destekleyen aygıtları da şarj edebileceği bildiriliyor.

Aktarılan bilgilere nazaran NFC ile şarj özelliği, sırf 1W güç kapasitesine sahip olacak. Bu güç seviyesi epey düşük. Buna nazaran 5.000 mAh kapasiteli bir bataryanın büsbütün şarj olması yaklaşık beş saat sürebilir. Bu nedenle bu özellik akıllı telefonlar yerine kulaklık yahut akıllı saat üzere daha düşük bataryaya sahip aygıtlar için daha uygun olabilir.

Bu yeni NFC ile şarj özelliğinin Android 15 işletim sistemine sahip tüm telefonlarda kullanılıp kullanılmayacağı yahut üreticilerin NFC donanımında özel bir düzenleme yapmaları gerekip gerekmediği şimdi bilinmiyor.

Bu özellik şayet 1W’dan daha yüksek süratlerde şarj imkanı sunabilirse, Qi kablosuz şarj standartının yerini alabilir. Bu durum, akıllı telefon üreticilerini kelam konusu bu yeniliğe karşı adapte olmaya teşvik edebilir. Bunu daima birlikte göreceğiz.

Android 15’in beta testleri temmuz ayında sonlanacak. Ardından ağustos ve ekim ayları ortasında yayınlanması bekleniyor. Birinci olarak Google’ın kendi akıllı telefon modelleri için sunulacakken, daha sonrasında öteki üreticiler de dağıtım çalışmalarına başlayacak.

Peki siz bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Android 15 ile sunulacak yeni kablosuz şarj özelliğini nasıl buldunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments are closed.