aku-destegi-nasil-yapilir-mfjHwCzA.jpg

Akü desteği nasıl yapılır?

Aracınız marş basmadığı ya da akünüzün bittiği durumlarda aracı çalıştırmak için aküyü tekrar şarj etmeniz gerekir. Pekala akü desteği nasıl yapılır? Akü destek kablosu en hakikat halde nasıl bağlanır. İşte akü desteği yapmanın en gerçek ve en kolay tekniği.

Akü desteği en yanlışsız biçimde nasıl yapılır?

Aracınızın motoruna birinci hareketi vermek için akü şarttır. Çeşitli sebeplerden ötürü park halinde iken boşalan akü, marş basmaya çalıştığınızda istemediğiniz bir sonuçla karşılaşmanıza yol açıyor. Bu durumda hem araca ziyan vermeden hem de tek kuruş ödemeden aküyü şarj etmenin tek yolu başka bir aküden destek yapmak. Pekala yanlışsız akü desteği nasıl yapılır?

  1. Adım: Aküsü biten aracın far, multimedya ve iç aydınlatma üzere ögelerini kapatın.
  2. Adım: Varsa araçların akü esirgeyici kapaklarını çıkartın.
  3. Adım: Destek kablosunun kırmızı (+) ucunu aküsü biten aracın aküsünün (+) terminaline bağlayın. Kırmızı kablonun başka ucunu ise aküsü dolu olan aracın (+) terminaline bağlayın.
  4. Adım: Destek kablosunun siyah (-) ucunu aküsü dolu olan aracın aküsünün (-) terminaline bağlayın. Siyah kablonun başka ucunu ise aküsü boş olan aracın (-) terminaline bağlayın. (Ya da aracın kaportasında rastgele bir metal kısma bağlayın.)
  5. Adım: Kablo kontaklarını tamamladıktan sonra aküsü dolu olan aracı çalıştırın.
  6. Adım: Kısa bir müddet bekledikten sonra aküsü biten aracı çalıştırın.
  7. Adım: Aküsü biten araç çalıştıktan sonra birinci olarak akülerin eksi (-) terminallerinde bağlı olan kabloları sökün. Akabinde akülerin artı (+) terminalinde olan kabloları sökün.

Akü destek süreci aslında bu kadar kolay. Lakin sıhhatiniz ve aracınız için dikkat etmeniz gereken kimi ögeler var. Örneğin Start-Stop teknolojisine sahip bir araca destek yapmak pek sağlıklı olmayacaktır. Yeniden farkı amper kıymetlerine sahip aküler ortası destek yapmak da inançlı bir süreç değildir. Destek süreci yapılırken kabloların pervanelere ya da yüksek ısılı bölgelere dokunmamasına dikkat edin. Son olarak üzerinizde metal eşyalar varsa bunların destek kablosuna dokunmaması da sıhhatiniz açısından kıymet taşır.

Comments are closed.