abnin-basta-yalnizca-buyuk-sirketleri-ilgilendiren-dijital-hizmet-yasasi-artik-internetin-her-yerine-yayilacak-glGRpl1X.jpg

AB’nin Başta Yalnızca Büyük Şirketleri İlgilendiren Dijital Hizmet Yasası, Artık İnternetin Her Yerine Yayılacak

Avrupa vatandaşlarına ulaşan içeriklerin moderasyonu konusunda hayli katı kurallara sahip olan Avrupa Birliği, Google ve Meta üzere devleri ilgilendiren bir ‘dijital hizmet yasasını’ ortaya koymuştu. Bu kanunla birlikte yasa dışı eserlerin ve hizmetlerin yayılmasını sağlayan içerikleri engellemek hedefleniyordu.

Temelde bu yasaya, AB nüfusunun yüzde 10’una yahut daha fazlasına hitap eden kuruluşlar dahil oluyordu. Ancak bu durum değişti. Artık çok küçük kuruluşlar haricinde her hizmet sağlayıcısı, bu yasanın ilgilisi hâline geldi. Kurumun küçük olduğunu belirleyen ayrıntıların ve yasanın içeriğinin ne olduğuna da birlikte bakalım.

17 Şubat 2024’ten itibaren durum bu türlü.

Eğer platformun 50’den az çalışanı ve yıllık 10 milyon euro’dan az geliri varsa, bu maddeden muaf tutulacak. Bu da AB radarında binlerce şirketin olduğunu gösteriyor. Daha evvel bu listede Facebook, Instagram, X, Wikipedie, YouTube ve Google üzere devler vardı. Uygun hoş de bu şirketleri ilgilendiren yasa tam olarak neyin nesi?

Dijital Hizmet Yasası’nda AB, şeffaflığı ve güvenliği vurguluyor. Yasanın birkaç anahtar hususu şu formda:

  • Kullanıcıların yasa dışı içeriği raporlamasını ve işaretlemesini sağlayacak sistemler,
  • Moderasyon kararlarında şeffaflık,
  • Kişiselleştirilmiş içerikler almama seçeneği,
  • Küçük yaştakilere reklam gösterilmemesi,
  • Etnik köken ve cinsiyet odaklı reklam gösterilmemesi,
  • Yaş doğrulama ve çocukları koruma tedbirlerinin alınması,
  • İş yerlerinin online pazar yerleri aracılığıyla izlenebilmesi.

Bunlar haricinde AB, hosting hizmeti sunanlar için de kurallar ortaya koydu. Bu hizmet sağlayıcıları, hizmetlerinde yasa dışı içerikler yer alıyorsa kullanıcılarını uyarabilecekleri sistemler geliştirecek. İnternet servis sağlayıcıları bile şeffaflık raporları hazırlayacak.

AB yetkilileri, DSA (bahsettiğimiz yasa) unsurlarına uymayan şirketleri, yıllık gelirlerinin yüzde 6’sına kadar cezalandırabilme hakkına sahip. Olağan yasanın yeni olmadığını, yalnızca kapsamının genişletildiğini belirtelim.

Yasanın tüm ayrıntılarına alttaki içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Comments are closed.